2018.11.21

TS-LKD frakcija siūlo stabdyti biudžeto svarstymus, skelbti moratoriumą mokesčių reformai ir atsilaisvinusias lėšas skirti viešojo sektoriaus darbuotojų bei savivaldybių gelbėjimui

TS-LKD frakcija siūlo stabdyti biudžeto svarstymus, skelbti moratoriumą mokesčių reformai ir atsilaisvinusias lėšas skirti viešojo sektoriaus darbuotojų bei savivaldybių gelbėjimui

Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos seniūnas Gabrielius Landsbergis ir nariai Andrius Kubilius ir Mykolas Majauskas teikia rezoliuciją Seimui dėl 2019 m. savivaldybių ir valstybės biudžeto bei kritinės padėties Lietuvos viešajame sektoriuje.

Dokumente parlamentarai atkreipdami dėmesį, jog Lietuvoje vidutinis darbo užmokestis (VDU) auga 9-10 proc. per metus, o viešojo sektoriaus atlyginimų augimas vis labiau atsilieka nuo VDU, todėl atskirose šio sektoriaus srityse susiklostė kritinė padėtis ir teikiamos paslaugos vis labiau tolsta nuo Europos standartų, siūlo Vyriausybei nedelsiant pateikti Seimui informaciją apie svarbiausių sričių (švietimo, kultūros, sveikatos apsaugos, socialinių paslaugų, valstybės tarnybos, teisėsaugos) darbuotojų ligšiolinę ilgalaikę atlyginimų kaitą bei atlygių augimo perspektyvas 2019-2021 m., pagal dabar pateiktą 2019 m. valstybės ir savivaldybių biudžeto projektą. Kartu parlamentarai ragina Vyriausybę nedelsiant pateikti sukauptą Europos bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) informaciją apie svarbiausių viešojo sektoriaus sričių atlyginimų santykio su vidutiniais EBPO šalių atlyginimais standartus.

„Lietuva turi siekti, jog viešasis sektorius savo teikiamų paslaugų kokybe ir darbo sąlygomis lygiuotųsi į geriausią pasaulinę patirtį, kuri yra apibendrinta daugelyje EBPO atliktų tyrimų. Šie duomenys turėtų tapti siekiu Lietuvai, sprendžiant viešojo sektoriaus plėtros, pertvarkos ir finansavimo iššūkius; pvz., EBPO atlikti tyrimai rodo, kad EBPO šalyse vidutiniai mokytojų atlyginimai yra vidutiniškai 20 proc. didesni nei tų šalių VDU; tuo tarpu Lietuvoje pagal EBPO duomenis, jie tesiekia tik 91 proc. VDU; gydytojų atlyginimai EBPO šalyse 2,56 karto viršija VDU, tuo tarpu Lietuvoje jie siekia tik 1,5 VDU“, – teigė G. Landsbergis.

Dokumente Seimo nariai G. Landsbergis, A. Kubilius ir M. Majauskas ragina Seimo Socialinių reikalų bei Biudžeto ir finansų komitetus nedelsiant pateikti Seimui konkrečius pasiūlymus, kurie numatytų, kad iki 2021 metų EBPO standartai būtų įgyvendinti Lietuvoje.

„Nepaisant ne vieną kartą politikų ir įvairių valdžios institucijų deklaruoto siekio didesniais mokytojų atlyginimais įtvirtinti šios profesijos prestižą, vidutiniai pedagogų atlyginimai 2019 ir 2020 metais taps mažesni už VDU, nors 2009 metais vidutiniai mokytojų atlyginimai buvo 30 proc. didesni nei VDU – tai savo ruožtu lemia, kad dėl infliacijos didėjant kainoms, mokytojų perkamoji galia per paskutinius 10 metų yra sumažėjusi 15 proc., tuo tarpu per tą patį laikotarpį vidutinė Lietuvos žmonių perkamoji galia yra išaugusi 25 proc. Preliminariais skaičiavimais, norint 2019 metais pradėti realiai spręsti viešojo sektoriaus mažų atlyginimų problemą, siekiant kad Lietuvos atlyginimų atskirose srityse santykis su VDU nuosekliai artėtų prie EBPO šalių vidutinių standartų, 2019 metų valstybės ir savivaldybių biudžetų projektuose viešojo sektoriaus atlyginimų didinimui reikia papildomai skirti ne mažiau kaip 300 mln. eurų lėšų“, – sakė A. Kubilius.

TS-LKD frakcijos nariai rezoliucijoje taip pat siūlo Seimo Valstybės valdymo ir savivaldybių komitetui nedelsiant pateikti apibendrintą informaciją, kokios viešosios savivaldybių paslaugos labiausiai nukentės, jeigu 2019 m. savivaldybės turės įgyvendinti Vyriausybės siūlomus sumažintus savivaldybių biudžetus. Kartu siūloma Vyriausybei nedelsiant parengti ir pateikti Seimui įstatymų projektus, kurie leistų 2019 m. įgyvendinti patvirtintos mokesčių reformos moratoriumą – tai leistų 2019 m. valstybės ir savivaldybių biudžetuose numatyti reikalingą 300 mln. eurų sumą tam, kad viešojo sektoriaus atlyginimų problema būtų pradėta spręsti kompleksiškai ir iš esmės.

Galų gale parlamentarai G. Landsbergis, A. Kubilius ir M. Majauskas siūlo Seimo vadovybei ir Vyriausybei stabdyti 2019 m. valstybės ir savivaldybių biudžeto projektų svarstymą Seime tol, kol Vyriausybė ir atitinkami Seimo komitetai nepateiks Seimui šioje rezoliucijoje įvardintos statistinės informacijos, artimiausiems metams projektuojamų atlyginimų tendencijų ir atitinkamų teisės aktų projektų.

„Nepaisant to, jog Lietuvos ekonomika auga tokiais pačiais tempais, kokiais augo ir 2017 bei 2018 metais, kad ir toliau sparčiai auga VDU, tačiau pateiktame 2019 metų Valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų finansinių rodiklių patvirtinimo įstatymo projekte yra numatyta, kad net 48 savivaldybių biudžetų pajamos bus mažesnės nei buvo 2018 metais, o tai reiškia, kad savivaldybės turės taupyti viešojo savivaldybių sektoriaus darbuotojų sąskaita. Kartu sausio 1 d. yra pradedama įgyvendinti mokesčių reforma, to pasėkoje valstybės, savivaldybės ir Sodros biudžetų pajamos 2019 metais sumažės 450 mln. eurų“, – teigė M. Majauskas.

Kitos aktualijos

2020.09.23

Po A. Navalno apnuodijimo – siūlymas griežtinti sankcijas Rusijai ir atsisakyti „Nord Stream 2“ projekto

Po A. Navalno apnuodijimo – siūlymas griežtinti sankcijas Rusijai ir atsisakyti „Nord Stream 2“ projekto
Skaityti daugiau
Daugiau aktualijų

DABAR PATS GERIAUSIAS METAS PRISIJUNGTI PRIE MŪSŲ

Kviečiame tapti Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų nariu. Tai padaryti – visiškai nesudėtinga, tiesiog užpildykite šią anketą ir mes su jumis susisieksime bei pakviesime į pirmą susitikimą.Registracija atlikta sėkmingai

Uždaryti