A. Vyšniauskas
2021.06.22

TS-LKD frakcijos narys A. Vyšniauskas apie ŽŪM atliktą auditą: UAB “Agrokoncerno grūdai” darė žalą valstybei

TS-LKD frakcijos narys A. Vyšniauskas apie ŽŪM atliktą auditą: UAB “Agrokoncerno grūdai” darė žalą valstybei

Seimo Kaimo reikalų komiteto narys Andrius Vyšniauskas sveikina Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) atliktą teisinį auditą AB “Jonavos grūdai” ir ragina vien šiuo auditu neapsiriboti. AB ”Jonavos grūdai” 70 proc. akcijų valdo valstybė, o 25 proc. UAB “Agrokoncerno grūdai”. Auditas nustatė, kad AB ”Jonavos grūdai” įmonė suteikė išskirtines grūdų saugojimo sąlygas UAB “Agrokoncerno grūdai”. Kaip teigiama audite, šios nuolaidos lėmė tai, kad UAB “Agrokoncerno grūdai” savo grūdus AB “Jonavos grūdai” elevatoriuose laikė nemokamai ir neribotai bei tokiu būdu padarė žalą valstybei.

„AB “Jonavos grūdai” yra viena tų keistų valstybės įmonių, kurios turi gana menkos apimties valstybės funkciją – šiuo atveju valstybinio grūdų rezervo saugojimas, kuris sudaro iki 5 proc. įmonės veiklos. O kita įmonės veikla yra komercinė, kurią vykdo ir kitos privačios įmonės. Būtent su šia dalimi yra didžiausia problema, nes valstybinės įmonės nėra atsparios politinėms įtakoms, kurios ir lemia tokias milžiniškas nuolaidas, kokia mėgavosi UAB “Agrokoncerno grūdai”. Paprastai apibūdinant šią situaciją, galima teigti, kad valstybė saugo Ramūno Karbauskio grūdus nemokamai tam, kad jis juos galėtų vėliau parduoti brangiau. Būtent šiam tikslui yra naudojami grūdų elevatoriai, kuriuos ir turi AB “Jonavos grūdai”, – teigia Seimo narys A. Vyšniauskas.

Pasak Seimo nario, auditas parodė, kad kasmet valstybei, galimai, buvo padaroma žalos iki 300 tūkst. eurų. Iš pateiktų faktų matyti, kad įmonė AB “Jonavos grūdai” buvo virtusi ne tik vieno įtakingo politiko-verslininko interesų tenkinimo įmone, bet joje gana daug interesų turėjo ir kiti su LVŽS sietini asmenys. Pavyzdžiui, nustatyta, kad AB “Jonavos grūdai” techniką užaukštintomis kainomis nuomojosi IĮ “Aisterna”, kuri priklauso LVŽS politikui iš Alytaus rajono ir kuri verčiasi viena vienintele veikla – brangaus krautuvo nuoma AB “Jonavos grūdai”.

“Neabejoju, kad šis auditas yra tik pirmoji kregždė valant ir skaidrinant ŽŪM sektoriaus įmones ir įstaigas. Gerai, kad ministerija atleidžia susikompromitavusį AB “Jonavos grūdai” vadovą, kreipiasi į Generalinę prokuratūrą dėl ikiteisminio tyrimo atlikimo ir reikalaus atlyginti žalą. Visgi būtų labai svarbu suskaičiuoti ne tik per pastaruosius trejus metus padarytą žalą, bet ir pažiūrėti, kas įmonėje vyko per žymiai ilgesnį laikotarpį, kol UAB “Agrokoncerno grūdai” yra AB “Jonavos grūdai” akcininkė. Tokių ir panašių piktnaudžiavimo atvejų gali būti pasitaikę ir anksčiau, todėl tai reikia įsivertinti”, – sako A. Vyšniauskas.

Pasak Kaimo reikalų komiteto nario, yra labai svarbu grįžti prie klausimo ar apskritai valstybė turi užsiimti grūdų saugojimu. Dabartinis grūdų rezervas, parlamentaro teigimu, yra gana beprasmis, nes neperdirbtų grūdų panaudojimas ekstremalios situacijos metu yra sunkiai įmanomas. Kitose šalyse tokie rezervai dažniau yra naudojami ne ekstremalioms situacijoms, o kainų reguliavimui.

„Akivaizdu, kad Lietuva tuo užsiimti neturi nei galimybių, nei poreikio, todėl toks grūdų saugojimas yra neprasmingas. Ypač kai saugojami stambiųjų rinkos dalyvių grūdai, kurie turi ir taip savo grūdų saugojimo elevatorius. Būtų suprantama, jeigu valstybinis elevatorius būtų naudojamas smulkiųjų rinkos dalyvių grūdų saugojimui, tačiau taip nėra. Todėl siūlysiu keisti mechanizmą, kuriuo valstybė kaupia maisto rezervą ekstremalioms situacijoms. Taip pat siūlyčiau atsisakyti ir funkcijų, kurias gali teikti verslas rinkos sąlygomis“, – pabrėžia A. Vyšniauskas.

Kitos aktualijos

TS-LKD
2022.08.29

TS-LKD sąskrydis vyks rugsėjo 3-4 d. Molėtų rajone

TS-LKD sąskrydis vyks rugsėjo 3-4 d. Molėtų rajone
Skaityti daugiau
TS-LKD
2022.07.15

TS-LKD partijų susitarimą dėl nacionalinio saugumo ir gynybos pasirašys, bet greta pateiks atskirąją poziciją – siūlydami įvesti visuotinę karo prievolę

TS-LKD partijų susitarimą dėl nacionalinio saugumo ir gynybos pasirašys, bet greta pateiks atskirąją poziciją – siūlydami įvesti visuotinę karo prievolę
Skaityti daugiau
Daugiau aktualijų

DABAR PATS GERIAUSIAS METAS PRISIJUNGTI PRIE MŪSŲ

Kviečiame tapti Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų nariu. Tai padaryti – visiškai nesudėtinga, tiesiog užpildykite šią anketą ir mes su jumis susisieksime bei pakviesime į pirmą susitikimą.Registracija atlikta sėkmingai

Uždaryti