TS-LKD
2022.05.29

TS-LKD Taryba: Ukraina kovoja už laisvojo pasaulio išlikimą

TS-LKD Taryba: Ukraina kovoja už laisvojo pasaulio išlikimą

Sekmadienį, Tėvynės sąjungos- Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) Tarybos posėdyje buvo priimta deklaracija, kurioje pabrėžiamas visapusiškas palaikymas Ukrainai, o Rusija įvardinama kaip didžiausia grėsmė Europos saugumui. Deklaracijoje pabrėžiama, kad Ukrainos pasiekta pergalė kare, atvertų galimybes demokratinėms permainoms ir pačioje Rusijoje, o tai yra vienintelė garantija, kad kada nors, Lietuva nebebus demokratinės erdvės pakraščio valstybė.

TS-LKD Tarybos įsitikinimu, Vakarų transatlantinei reikalinga nauja geopolitinė strategija, kurioje pagrindiniai principai: pripažinti Rusiją kaip didžiausią grėsmę Europos saugumui, užtikrinti Ukrainos pergalę kare, tiekiant jai kuo daugiau sunkiosios ginkluotės, Europai pilnai atsijungti nuo rusiškų energetinių išteklių ir nebefinansuoti Kremliaus karo mašinos bei nedelsiant suteikti Ukrainai ES narės kandidatės statusą.

Europarlamentaras ir šios deklaracijos rengėjas Andrius Kubilius teigia, jog Putino Rusijos karas prieš Ukrainą yra ir paskutinis Blogio Imperijos karas prieš civilizuotą, demokratinį pasaulį. Todėl tai yra ir mūsų karas už laisvojo pasaulio išlikimą.

„Šiandieninė Europos geopolitinė krizė verčia galvoti ne tik apie Rusijos sukeltas problemas, bet ir apie atsiveriančias galimybes. Europa turi įvertinti praeityje padarytas klaidas, kurios leido Putinui vykdyti šį karą Ukrainoje. Jeigu tai mūsų visų karas – sutarkime dėl strateginių tikslų ir įvardinkime Rusiją kaip didžiausią grėsmę Europai. Tikslas paprastas – šita grėsmė turi būti pašalinta, kaip tai buvo padaryta nacistinės Vokietijos atveju –  ekonominis ir karinis sutriuškinimas, Maršalo planas ir aiški ES narės perspektyva Ukrainai“, – Tarybos posėdyje kalbėjo A. Kubilius.

Anot TS-LKD Tarybos, Europos Sąjunga ir NATO valstybės daugiau nebegali kartoti tos pačios klaidos, palikdamos Ukrainą ir kitas Rytų Partnerystės šalis „pilkojoje zonoje“. Aiški ES ir NATO valstybių pozicija dėl šių valstybių euroatlantinės integracijos, užkirstų kelią Putino vykdomai karinei agresijai šiose valstybėse. Toks pokytis, padės sutarti dėl Vakarų transatlantinės bendruomenės tolesnės strategijos.

TS-LKD Taryba įsitikinusi, jog tolimesnės geopolitinės strategijos pagrindiniai principai turėtų būti tokie:

TS-LKD Taryba teigia, kad antidemokratinė Rusija yra didžiausia grėsmės Europos saugumui. Putinizmas yra tapęs nauju XXI amžiaus fašizmu, su fašistiniam režimui būdinga ideologija, neigiančia kitos nacijos teisę egzistuoti. Su brutaliais karinės agresijos metodais, pereinančias į genocidą.

Anot konservatorių, vienintelis būdas pašalinti šią grėsmę – su fašistiniu Kremliaus režimu elgtis taip, kaip Vakarai elgėsi su nacistiniu Hitlerio režimu: Ukrainos karinę pergalę turi lydėti naujasis Niurnbergo Tribunolas, o po to – nuosekli Vakarų parama demokratijos kūrimui Rusijoje.

Taryba teigia, jog Vakarai turi ženkliai didinti sunkiosios ginkluotės tiekimą Ukrainai. ES privalo lygiuotis į JAV teikiamos paramos apimti ir Lendlizo metodus: bendra JAV ir ES teikiamos ginkluotės apimtis turi viršyti 120 milijardų eurų per 2022 metus. ES parama ginkluotės tiekimui kol kas siekia 2 milijardus eurų.

TS-LKD pabrėžia, jog sankcijos turi padėti ES išsivaduoti nuo rusiškos energetinės priklausomybės ir sustabdyti milžiniškus finansinius mokėjimus į Kremliaus sąskaitas, kuriais finansuojama Kremliaus karinė mašina. Sankcijos turi galioti tol, kol paskutinis Rusijos kareivis nepaliks okupuotų Ukrainos teritorijų.

Vienas iš siūlomų strategijos principų, jog demokratinis pasaulis turi nedelsiant įsteigti specialųjį Tarptautinį tribunolą Putino agresijos prieš Ukrainą nusikaltimui tirti. Tribunolo įsteigimas padėtų Vakarų lyderiams atsikratyti pagundos tęsti „dialogą su Putinu“ ir bandyti grįžti prie įprastų santykių. „Dialogas“ su nusikaltėliu, kurio veiksmus tiria Tarptautinis tribunolas, taptų nusikalstamu kolaboravimu su nusikaltėliu.

TS-LKD įsitikinusi, jog Rusijos karinė agresija prieš Ukrainą, jos vykdomos Ukrainos žemės ūkio produkcijos ir Ukrainos jūrų uosto blokada gresia sukelti globalią maisto krizę, kuri stipriai paveiks trečiąsias pasaulio valstybes, todėl būtina sustabdyti Rusijos agresiją ir užtikrinti Juodosios jūros uostų saugų veikimą. Tam Ukraina arba turi gauti tiek specialios ginkluotės, kad galėtų tai padaryti pati – arba Vakarų bendruomenė turi užtikrinti saugų laivybos koridorių iš Odesos uosto.

Anot TS-LKD Tarybos, labai svarbu jau birželio 22-23 d., vyksiančioje Europos Vadovų Taryboje Ukrainai turi būti suteiktas šalies kandidatės į ES narius statusas ir nedelsiant pradėtos derybos dėl narystės. Anot TS-LKD, tai vienintelis būdas ES ištaisyti savo geopolitinę klaidą ir nebepalikti Ukrainos „pilkojoje zonoje“. Taip pat Lietuva su partneriais turi išlaikyti atviras duris ir Ukrainos stojimui į transatlantinį aljansą.

TS-LKD teigia, jog Ukrainos atstatymas po karo yra Vakarų moralinė pareiga, Lietuva privalo būti šio atstatymo proceso šerdyje: reikšmingai prisidėti kaip donorė, padėti parengti tinkamą visą atstatymo plano finansavimą, įgyvendinimo bei valdymo architektūrą. Toks „Naujasis Maršalo planas“ turi padėti Ukrainai ne tik atkurti jos sugriautą infrastruktūrą, bet ir padėti modernizuoti ekonomiką ir taip pakloti pamatą pačiai Ukrainai sparčiau integruotis į ES.

TS-LKD pabrėžia, jog tiek artimiausiu laikotarpiu, tiek visą ateinantį dešimtmetį geopolitinė krizė visų pirma spręsis Ukrainoje, kuri bus rimčiausias išbandymas visai transatlantinei bendruomenei. Anot konservatorių Tarybos, Lietuva turi būti pasiruošusi ne tik tiesiogiai padėti Ukrainai, bet ir grumtis už Ukrainą – ir už kitokią ES bei visą Europą- Vakarų sostinėse ir ES bei NATO institucijose, nes tai taip pat yra ir kova už saugesnę Lietuvą, kurią TS-LKD kaip politinė jėga visada laikė savo politikos svarbiausia nuostata.

Prisegame pilną deklaracijos projektą.

Pagarbiai

TS-LKD viešieji ryšiai

Tel. (8 5) 239 6362

El. p. [email protected]

Kitos aktualijos

A. Gedvilienė
2023.06.05

A. Gedvilienė: Seimas svarstys kailių fermų Lietuvoje draudimą

A. Gedvilienė: Seimas svarstys kailių fermų Lietuvoje draudimą
Skaityti daugiau
TS-LKD
2023.06.05

TS-LKD Priežiūros komitetas pritarė darbo grupės dėl savivaldybių tarybų narių veiklos išlaidų panaudojimo vertinimo rekomendacijoms

TS-LKD Priežiūros komitetas pritarė darbo grupės dėl savivaldybių tarybų narių veiklos išlaidų panaudojimo vertinimo rekomendacijoms
Skaityti daugiau
Daugiau aktualijų