I. Šimonytė
2019.04.04

„Turime įdėti dar daugiau pastangų dėl tautinių mažumų įtraukimo į valstybės kūrybą“

„Turime įdėti dar daugiau pastangų dėl tautinių mažumų įtraukimo į valstybės kūrybą“

Vakar Vilnius Universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų institute, Lenkų diskusijų klubo organizuotuose kandidatų į Prezidentus debatuose, I. Šimonytė pažymėjo, jog svarbiausia tautinių mažumų integracijai yra atsparumas ir pasitikėjimas.

„Lietuvos lenkams noriu pasiūlyti tą patį, ką ir Lietuvos lietuviams, ir apskritai visiems Lietuvos žmonėms – juk mes esame tos pačios valstybės kūrėjai. Ir kai aš galvoju, kokie žodžiai šiandienos geopolitiniame kontekste mums yra patys svarbiausi, manau, kad tie žodžiai yra du: atsparumas ir pasitikėjimas, nors eilės tvarka gali būti ir kita. Šiandien, kai pasaulis dažnai kankinasi ieškodamas greitų ir paprastų atsakymų į sudėtingus klausimus, išties labai lengva pasiduoti pagundoms. Labai lengva paslysti, labai lengva rasti kaltą, rasti priešą, labai lengva rasti kažkokį taikinį, kuris kaltas dėl visų mūsų problemų. Todėl, tiesą sakant, mes turime ieškoti būdų, kaip galime būti atsparesni tų paprastų atsakymų paieškai, atsparesni tam bandymui mus klaidinti, ar bandymams įtraukti mus į iš esmės neegzistuojančius konfliktus. Tam, kad mes galėtume tai padaryti kartu, aišku, yra labai svarbus pasitikėjimas. Ir pasitikėjimas vienas kitu taip pat. Tad aš manau, kad mūsų pagrindinis uždavinys yra tiesiog susitelkti bendrai valstybės kūrybai, gerbti mūsų valstybės principus, kurie istoriškai mus jungia daugybę metų, ką liudija Gegužės 3-iosios Konstitucija. Ir būti visiems šios šalies piliečiais“.

Paklausta parlamentarė teigė, jog Seime per ilgai nesprendžiamas lotyniškų raidžių asmens dokumentuose rašymo klausimas pagaliau turi pakilti iš mistinio stalčiaus, kuriame yra užmestas ir pamirštas.

„Man atrodo, kad kuo mažiau turėsime išankstinių nuostatų ir kuo daugiau kalbėsime apie konkrečias problemas, kurias reikia spręsti, tuo mažiau bus to nepasitikėjimo ir geresnis bus mūsų visų įsitraukimas į bendrus reikalus. Jūs puikiai žinote, kad Seime yra speciali Gegužės 3-iosios grupė, kurios nariai – tame tarpe ir aš – yra inicijavę įstatymo projektą dėl lotyniškų raidžių rašymo ir po tuo įstatymo projektu yra pasirašę pakankamai Seimo narių, kad jis būtų laikomas priimtu. Gaila, kad šis įstatymo projektas įstrigęs kažkokiame mistiniame stalčiuje. Aš tikrai manau, kad šitas klausimas turi būti išspręstas ir jei atsitiktų taip, kad Seimas nesiims šio klausimo artimiausiu metu, aš tikrai būčiau visiškai pasiruošusi Seimui pasiūlyti tai padaryti, jei būčiau išrinkta“, – sakė I. Šimonytė.

Detalizuodama atsparumo propagandai priemones, I. Šimonytė pažymėjo platesnį informacinių kanalų prieinamumą, didesnį tautinių mažumų įtraukimą į demokratinius procesus bei bendrą dialogą.

„Esminė šiandienos problema – mes dar neįdėjome pakankamai pastangų, kad visi mūsų valstybės piliečiai būtų pakankamai įtraukti, ypač tie, kurie nėra lietuviai, gyvena tuose regionuose, kur dominuoja tautinės bendrijos. Būtent čia mes turime įdėti daugiau pastangų per pilietines iniciatyvas, visuomenines organizacijas, ar kokias tik nori priemones, kad tie žmonės matytų savo veiklą Lietuvoje. Toje pačioje Gegužės 3-iosios grupėje vienas iš pagrindinių klausimų buvo: kaip mes galime pasirūpinti, kad daugiau informacinių kanalų būtų prieinama mūsų žmonėms, kurie mėgsta žiūrėti televiziją ne lietuvių kalba. Esu įsitikinusi, kad turime kartu ieškoti, ką dar galime padaryti, kad žmonės jaustųsi dar labiau įsitraukę į valstybės kūrybą, nes padaryti dar tikrai yra ką“, – teigė kandidatė į Prezidentus.

Kitos aktualijos

TS-LKD
2024.03.03

TS-LKD Taryba patvirtino rinkimų programos nuostatas ir kandidatų sąrašą rinkimams į Europos Parlamentą

TS-LKD Taryba patvirtino rinkimų programos nuostatas ir kandidatų sąrašą rinkimams į Europos Parlamentą
Skaityti daugiau
TS-LKD
2024.01.25

TS-LKD veiksmų planas: Daugiau galimybių apginti Lietuvą

TS-LKD veiksmų planas: Daugiau galimybių apginti Lietuvą
Skaityti daugiau
Daugiau aktualijų