2018.04.03

„Turime skatinti bendrystę tarp visų Baltijos jūros regiono valstybių prieš šimtmetį iškovojusių laisvę“

„Turime skatinti bendrystę tarp visų Baltijos jūros regiono valstybių prieš šimtmetį iškovojusių laisvę“

Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos nario Emanuelio Zingerio iniciatyva šiandien surengtoje spaudos konferencijoje „Bendras penkių Baltijos jūros regiono valstybių šimtmečio minėjimas“ papasakota, kad prieš savaitę Ženevoje Tarpparlamentinės Sąjungos (IPU) paraštėse buvo organizuotas bendras Estijos, Latvijos, Lenkijos, Lietuvos ir Suomijos, švenčiančių šimtmečius, renginys.

Šventėje dalyvavo ne tik penkių valstybių delegacijos, bet ir Ukrainos, Gruzijos, Australijos, Naujosios Zelandijos, Izraelio, Vokietijos delegacijų atstovai, Europos Tarybos parlamentinės asamblėjos generalinis sekretorius bei daugelio kitų šalių dalyviai. Šis svarbus renginys pademonstravo ne tik penkių šalių, švenčiančių valstybių šimtmetį, vienybę, bet ir paminėjo tuometines kovas dėl nepriklausomybės.

„1917–1918 m. minime šimto metų sukaktį, kai atkūrėme mūsų nepriklausomybę, demokratiją ir mūsų tautos pasakė „ne“ diktatūrai ir bolševikiniam totalitarizmui. Žvelgiant iš šimtmečio perspektyvos, tuometinė mūsų kova ir tarpukario patirtys buvo bendros. Todėl šia nuostabia proga kartu paminėjome sėkmingą kelią stiprinant tiek mūsų tarpukario valstybingumą, tiek mūsų tautų nepriklausomybę bei valstybių tapsmą visiškai laisvomis ir pripažintomis“, – spaudos konferencijoje teigė E. Zingeris.

Kartu parlamentaras teigė, jog Ženevoje vykęs nepriklausomybės minėjimas buvo pirmasis žingsnis glaudesniam valstybių bendradarbiavimui, tačiau tokiu renginiu apsiriboti negalime.

„Šių šalių nepriklausomybės ir kovos už jas reikalauja kiek didesnio gesto, nei bendras šimtmečio minėjimo renginys Ženevoje ar valstybių sostinėse, todėl siekiant įvertinti visas sudėtas pastangas kovojant už nepriklausomybę, ketiname parengti bendrą memorandumą dėl 5 Baltijos jūros regiono valstybių kovų už laisvę įvertinimo 1917-1918 m. Šiuo dokumentu sieksime kartu įvertinti prieš šimtą metų įvykusį sėkmingą mūsų valstybių kūrimą“.

Spaudos konferencijoje dalyvavęs profesorius Liudas Mažylis teigė, jog ne tik politiškai, tačiau ir akademine prasme 1917-1918 m. įvykiai iki šiol rimtai neištyrinėti, o bendradarbiavimą tarp 5 valstybių pirmasis ir vienintelis iškėlė būtent E. Zingeris.

„Mano supratimu, turėtume suvokti tiek šį laikotarpį, tiek minimų 5 valstybių deklaracijų tyrimo ir analizės būtinybę. Nes su nuostaba turiu pridurti, kad nei šių valstybių politikai, nei prezidentai tokio klausimo nesiėmė. Tik vienintelis Seimo narys E. Zingeris iniciavo projektą, kad būtina vienytį šias valstybes ir prisiminti istorines patirtis. Greta politinės būtinybės, pabrėžčiau ir akademinę būtinybę. Įdomu, jog iki šiol sisteminių tyrimų, kurie analizuotų nepriklausomybių deklaracijas, jų turinį, suvereniteto sąvoką, nepriklausomybės turinį – nėra buvę. Todėl bręsta projektas tarp mūsų universiteto ir Estijos, Latvijos, Lenkijos ir Suomijos universitetų, kas man, kaip tyrėjui, būtų nepaprastai įdomu“, – pažymėjo prof. Liudas Mažylis.

Pasak Seimo nario E. Zingerio, per pastarąjį šimtmetį šios valstybės savo žmonių ryžto dėka įsitvirtino kaip sėkmingos, modernios ir drąsios šalys. Šiandien jos yra ne tik geros kaimynės ir draugės, bet patikimos sąjungininkės ir bendramintės Baltijos jūros regione ir Europos Sąjungoje, kartu dirbančios, kad aktualūs politiniai, ekonominiai ir saugumo iššūkiai būtų įveikti, o piliečiams užtikrinta laisvė, vertybės ir interesai.

 

Video medžiagą iš Ženevoje vykusio 5 Baltijos jūros regiono valstybių nepriklausomybės šimtmečio minėjimo renginio galite pamatyti čia.

 

Kitos aktualijos

2020.05.27

Seimo nariai L. Kasčiūnas, P. Saudargas ir A. Ažubalis kreipėsi dėl galimybės kariams, kariams savanoriams ir šauliams įsigyti ginklus pigiau

Seimo nariai L. Kasčiūnas, P. Saudargas ir A. Ažubalis kreipėsi dėl galimybės kariams, kariams savanoriams ir šauliams įsigyti ginklus pigiau
Skaityti daugiau
2020.05.27

K. Masiulis prašo neprivatizuoti Lietuvos aerodromų

K. Masiulis prašo neprivatizuoti Lietuvos aerodromų
Skaityti daugiau
Daugiau aktualijų

DABAR PATS GERIAUSIAS METAS PRISIJUNGTI PRIE MŪSŲ

Kviečiame tapti Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų nariu. Tai padaryti – visiškai nesudėtinga, tiesiog užpildykite šią anketą ir mes su jumis susisieksime bei pakviesime į pirmą susitikimą.Registracija atlikta sėkmingai

Uždaryti