2019.06.27

Užsienio lietuviams turi būti numatytos ne viena, o dvi vienmandatės

Užsienio lietuviams turi būti numatytos ne viena, o dvi vienmandatės

Remiantis Konstitucinio Teismo išaiškinimu ir rinkėjų aktyvumu pastaruosiuose rinkimuose, užsienyje gyvenantiems ir balso teisę turintiems Lietuvos piliečiams turi būti numatyta ne viena, o dvi vienmandatės. Seimui po pateikimo pritarus įstatymo projektui, numatančiam užsienio lietuviams sudaryti atskirą rinkimų apygardą, Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos nariai Mykolas Majauskas ir Žygimantas Pavilionis kreipėsi į Seimo ir Pasaulio lietuvių bendruomenės komisiją ir Vyriausiąją rinkimų komisiją dėl tokios apygardos sudarymo principų.

„2016 m. Seimo rinkimuose vidutiniškai vieną parlamento narį rinko 18 tūkstančių rinkimų teisę turinčių piliečių. Tuo tarpu Lietuvos diplomatinėse atstovybėse užsienyje 2019 m. Prezidento rinkimų antrajame ture balsavo daugiau nei 44 tūkstančiai rinkėjų. Jei panašus skaičius rinkėjų dalyvautų ir artėjančiuose Seimo rinkimuose, jų balsais vienmandatėje apygardoje turėtų būti renkami ne mažiau kaip du Seimo nariai“, – teigia Seimo narys Mykolas Majauskas.

Užsienyje gyvenančių Lietuvos piliečių politinių teisių užtikrinimas – vienas iš pamatinių teisingos, pagal demokratiškus principus gyvenančios visuomenės pagrindų. Pastaruoju metu dėl išaugusio skaičiaus piliečių, gyvenančių ir savo balso teise besinaudojančių ne Lietuvoje, jis tapo itin aktualus. 

Į šią problemą dėmesį atkreipęs TS-LKD frakcijos narys Ž. Pavilionis teigė: „JAV ir kiti Vakaruose gyvenantys lietuviai padarė labai daug, kad mūsų šalis atgautų laisvę, būtų apsaugota transatlantinėje šeimoje, taptų turtingesnė. Deja, išvykusi jauniausia mūsų karta nepakankamai aktyviai dalyvauja mūsų politiniame gyvenime, nekalbant apie atstovavimą Seime. Įsteigdami dvi užsienio lietuvius atstovaujančias apygardas, paskatinsime vis daugiau pasaulio lietuvių konkrečiu kasdieniu darbu įsijungti į Lietuvos kūrimą“. 

Remiantis Konstitucinio Teismo išaiškinimu, sudarant vienmandates apygardas pagal balso teisę turinčių piliečių skaičių, jis jokioje apygardoje negali skirtis nuo vidutinio apygardų rinkėjų skaičiaus daugiau nei 10 procentų. Tuo tarpu vien paskutinių Prezidento rinkimų II-ąjame ture užsienyje balsavusių piliečių skaičius, nekalbant apie rinkimų teisę turinčių piliečių, šį vidurkį lenkia kone pusantro karto.

„Iki šiol, užsienyje balsuojantys lietuviai buvo prijungiami prie Naujamiesčio apygardos rinkėjų, tačiau darosi akivaizdu, jog pagal paskutiniųjų rinkimų aktyvumą užsienyje, sugrūsti visus užsienyje balsuojančius lietuvius į vieną mišrią vienmandatę nebepavyks. Pasiūlyta atskira vienmandatė yra logiškas šios problemos sprendimas, kuris motyvuotų užsienyje gyvenančius lietuvius dalyvauti rinkimuose ir išlikti tokiais pat aktyviais, kaip ir per paskutinius Prezidento rinkimus. Tačiau svarbu pabrėžti, kad norint išlaikyti balsų lygiateisiškumą, vienos papildomos vienmandatės neužteks“, – pažymėjo M. Majauskas.

Kitos aktualijos

Daugiau aktualijų

DABAR PATS GERIAUSIAS METAS PRISIJUNGTI PRIE MŪSŲ

Kviečiame tapti Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų nariu. Tai padaryti – visiškai nesudėtinga, tiesiog užpildykite šią anketą ir mes su jumis susisieksime bei pakviesime į pirmą susitikimą.Registracija atlikta sėkmingai

Uždaryti