A. Kubilius
2016.04.27

Valdžios rūpestis Astravo AE saugumu – tik saviapgaulė ar suplanuota apgaulė?

Lietuviškos valdžios rūpestis Astravo AE saugumu – tik saviapgaulė ar suplanuota apgaulė?

Po to, kai dėl Astravo AE statybų ir Lietuvos valdžios abejingumo ėmė piktintis opozicija, Lietuvos Vyriausybė vis neužmiršta pareikšti, kad ji taip pat, kaip ir dauguma Lietuvos žmonių, yra sunerimusi dėl statomos Astravo AE keliamos grėsmės Lietuvai.

Spaudžiama opozicijos, kad Lietuva garsiai įsipareigotų nepirkti Astravo AE elektros ir neįsileistų tokios elektros į Lietuvos elektros sistemą, valdžia nuolat kartoja, kad ji yra pasirengusi taip ir elgtis, ir net latvius, estus bei lenkus įtikino taip elgtis, tačiau tokių pareiškimų pabaigoje valdžia prideda dalį sakinio – „jeigu paaiškės, kad Astravo AE yra nesaugi“. O užsienio reikalų ministras vis pabrėžia, kad Lietuva rūpinsis, jog ši elektrinė būtų saugi. Kitaip sakant, valdžia sako, kad Lietuva nepirks Astravo AE elektros, jeigu paaiškės, kad Astravo AE bus nesaugi, o iki to laiko Lietuva stengsis padėti baltarusiams padaryti šį projektą saugų. Todėl Lietuva reikalauja ir reikalaus stress testų, reikalauja TATENA specialių misijų, bando kelti triukšmą įvairiuose tarptautiniuose forumuose.

Tačiau bendrovės „Rosatom“, kuri stato Astravo AE, lobistai į tai žiūri su ironiška šypsena, nes tokią Lietuvos valdžios poziciją laiko savo pergale, nes jie žino, kuo tai baigsis – tik ginču viešojoje tarptautinėje erdvėje, ar „Rosatom“ technologijos yra saugios, ir Lietuva šiame ginče liks vieniša. O tai reiškia, kad tokiu atveju Lietuva ir elektrą, pagamintą Astravo AE, pirks.

Toks oficialios Lietuvos pasirinktas gynybos nuo Astravo AE kelias, protestuojant tik dėl to, kad Astravo AE gali būti nesaugi ir kad Lietuva rūpinsis šio projekto saugumu, yra naudingas Astravo planuotojams.

Tokią Lietuvos poziciją reikia nedelsiant keisti, nes kitaip atrodys, kad Lietuvos valdžia atsiduoda sąmoningai saviapgaulei ar pati dalyvauja svetur suplanuotoje apgaulėje, skirtoje žmonių nuraminimui.

Tokio geopolitinio projekto kaip Astravo AE saugumas susideda iš dviejų dedamųjų: vieną dedamąją apsprendžia pasirinkta aikštelė, kur statoma AE, antrąją dedamąją – naudojamos branduolinės technologijos saugumas.

Mums visiškai nepriimtina, kad Astravo AE statoma 40 km atstumu nuo mūsų sostinės, ir Vilnius patenka į pirmaeilės evakuacijos zoną. Be to, jėgainė statoma ant Neries upės, kuri taip pat teka per Vilnių.

Šiandien jau žinome, kad aikštelė yra pasirinkta visiškai neatsakingai, pažeidžiant visas tarptautines konvencijas, tai pripažino ir ESPO konvencijos komitetas – ir tokia aikštelė savaime jau yra grubus branduolinės saugos pažeidimas, o tęsiant Astravo AE statybą šioje aikštelėje, tokio pažeidimo yra neįmanoma ištaisyti, todėl pats elektrinės projektas yra nesaugus ir jo neištaisys jokie stress testai.

Antras saugumo klausimas yra „Rosatom“ naudojamų technologijų saugumas. Kaip rašo mūsų ekspertai, „Rosatom“ žada naudoti niekur neišbandytas technologijas, tačiau keldami abejones tik dėl šios technologijos saugumo ir reikalaudami stress testų jos išbandymui, neužmirškime, kad statybos aikštelė branduolinės saugos požiūriu yra visiškai netinkama, ir todėl, net ir naudojant pasaulyje pačias saugiausias branduolines technologijas, pats Astravo AE projektas, realizuojamas šioje aikštelėje, Lietuvai bus nesaugus.

Mūsų valdžia ir URM turi aiškiai pasakyti: „Mes jau šiandien dėl pasirinktos aikštelės laikome projektą nesaugų ir to nepakeis jokie stress testai ar TATENA misijos – Lietuva nepirks Astravo AE pagamintos elektros ir neleis šiai elektrai patekti į Lietuvos elektros sistemą.“ Kitaip Lietuvos valdžios tariamą rūpestį Astravo AE technologijų saugumu turėsime vertinti tik kaip suplanuotą Lietuvos žmonių apgaulę, po susirūpinimo dėl saugumo žodžiais paslepiant tikrą Lietuvos išdavystę.

Kitos aktualijos

A. Petrošius
2021.07.20

Klaipėdos universitetinė ligoninė – puiki proga nueinančiam merui išleisti klaipėdiečių pinigus

Klaipėdos universitetinė ligoninė – puiki proga nueinančiam merui išleisti klaipėdiečių pinigus
Skaityti daugiau
L. L. Andrikienė
2021.07.13

L. Andrikienė: Moldovos piliečiai parlamento rinkimuose pasiuntė aiškią žinią-norime stabilumo ir daugiau Europos

L. Andrikienė: Moldovos piliečiai parlamento rinkimuose pasiuntė aiškią žinią-norime stabilumo ir daugiau Europos
Skaityti daugiau
Daugiau aktualijų

DABAR PATS GERIAUSIAS METAS PRISIJUNGTI PRIE MŪSŲ

Kviečiame tapti Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų nariu. Tai padaryti – visiškai nesudėtinga, tiesiog užpildykite šią anketą ir mes su jumis susisieksime bei pakviesime į pirmą susitikimą.Registracija atlikta sėkmingai

Uždaryti