Seimui antradienį teikiamas svarstyti Labdaros ir paramos įstatymo pakeitimo įstatymo projektas (Nr. XIIIP-187), kuriuo siekiama uždrausti valstybės valdomoms įmonėms dalinti paramą iš savo biudžeto. Projekto tikslas – užkirsti kelią minėtoms įmonėms teikti paramą, taip užkertant kelią potencialiems interesų konfliktams valstybės valdomose įmonėse, politinei korupcijai ir sudarant sąlygas padidinti į valstybės biudžetą mokamų dividendų dalį.
Pataisų iniciatorė Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos seniūno pavaduotoja Agnė Bilotaitė teigė, kad būtinybė griežtinti dabar galiojančią tvarką atsirado prieš metus, paaiškėjus, jog kai kurios didžiosios valstybės valdomos įmonės dalijo paramą su politikais siejamiems fondams.
Šių metų sausį Seimo Audito komitetas atliko parlamentinį tyrimą ir užklausė valstybės valdomų įmonių apie jų 2011–2016 metų laikotarpiu teiktą paramą. Gauti atsakymai iš 47 įmonių ir 12 institucijų, įgyvendinančių valstybės valdomų įmonių akcininkų teises ir pareigas. Tyrimas atskleidė, kad kai kurios įmonės paramą skirsto neskaidriai, dalį savo pelno įmonės skiria privatiems sporto klubams, komerciniams pramoginiams renginiams finansuoti.
Viena didžiausių valstybės valdomų įmonių AB „Lietuvos geležinkeliai“ per metus kaip paramą įvairioms organizacijoms ir fondams skyrė beveik milijoną eurų. Paviešinus duomenis apie paramos gavėjus, paaiškėjo, kad nemaža dalis šių pinigų nukeliavo su socialdemokratų partija glaudžiai susijusiems juridiniams asmenims.
Agnės Bilotaitės inicijuotam ir su kolegomis Seimo nariais pateiktam įstatymo projektui kiek anksčiau jau pritarė Seimas. Tačiau Seimo Audito komitetas parengė alternatyvų projektą, kuriuo valstybės valdomoms įmonėms būtų palikta teisė skirti paramą, tačiau būtų nustatytas teisinis reglamentavimas, kuriuo būtų sudaromos sąlygos didesniam paramos gavėjo statusą turinčių juridinių asmenų veiklos viešumui ir skaidrumui, efektyvesnei paramos panaudojimo kontrolei. Taip pat būtų numatytos sankcijos įstatymo pažeidėjams.
Seimo narė A. Bilotaitė įsitikinusi, kad siūlomos alternatyvios pataisos neapsaugos nuo galimo piktnaudžiavimo atvejų, nes dabar galiojanti tvarka suteikia teisę įmonės vadovui savarankiškai priimti sprendimus, kam skirti paramą: „Valstybės valdomos įmonės dangstosi kilniu siekiu kurti gerovę visuomenei, tačiau dosniai žarsto visų mokesčių mokėtojų pinigus pačių subjektyviai pasirinktiems gavėjams, tarp kurių atsiduria ir privatūs sporto klubai, komerciniai renginiai, su pačių įmonių vadovais ir politikais siejami fondai. Vienintelis kelias užkirsti tam kelią – uždrausti valstybės valdomoms įmonėms teikti paramą“.