J. Džiugelis
2019.05.09

Vangiai sureagavę į opozicijos kvietimą dalyvauti posėdyje, ministrai pademonstravo, kad ši Vyriausybė neįgaliųjų teises nustumia į užribį

Vangiai sureagavę į opozicijos kvietimą dalyvauti posėdyje, ministrai pademonstravo, kad ši Vyriausybė neįgaliųjų teises nustumia į užribį

Šiandien Seimo opozicija į jungtinį posėdį pakvietė Ministrą Pirmininką ir penkis jo vadovaujamos Vyriausybės ministrus dėl Lietuvoje neįgyvendinamos Jungtinių Tautų (JT) Neįgaliųjų teisių konvencijos.

Iš į posėdį pakviestų socialinės apsaugos ir darbo; sveikatos apsaugos; švietimo, mokslo ir sporto; susisiekimo ir teisingumo ministrų dalyvavo tik socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis. Posėdyje dalyvavo Vyriausybės ir ministerijų deleguoti biurokratai.

Ministro buvo klausima, kodėl nepaisoma tarptautinių šalies įsipareigojimų žmogaus teisių srityje. Tokiu būdu tarptautinei bendruomenei siunčiamas signalas, kad mūsų šalyje neįgaliųjų problemos nustumiamos į užribį.

Pradėdama dirbti Vyriausybė į savo programą įrašė tikslą įgyvendinti 2010-aisiais Lietuvoje ratifikuotos JT Neįgaliųjų teisių konvencijos nuostatas, kuriomis žmonėms su negalia garantuojama galimybė lygomis teisėmis su kitais įgyti išsilavinimą, dirbti, gyventi savarankiškai ir būti lygiaverčiais  visuomenės nariais. Tačiau per dvejus su puse Vyriausybės darbo metų nė viena iš šių nuostatų nebuvo įgyvendinta.

„Šios kadencijos pradžioje Vyriausybė skambiai pareiškė, kad įgyvendins JT Neįgaliųjų teisių konvencijos nuostatas. Deja, tenka konstatuoti, kad problemos, su kuriomis kasdien susiduria neįgalieji, ir toliau nesprendžiamos. Apmaudu, kad negalią turinčių vaikų ir suaugusiųjų, jiems padedančių artimųjų problemos vis dar nepatenka į valdžios vyrų darbotvarkes“, – teigė opozicijos lyderė Viktorija Čmilytė-Nielsen.

JT Neįgaliųjų teisių komitetas 2016 m. balandį apsvarstė pirmąją Lietuvos ataskaitą dėl JT  Neįgaliųjų teisių konvencijos įgyvendinimo ir išreiškė nemažai pastabų dėl susirūpinimą keliančios neįgaliųjų padėties bei pateikė rekomendacijas, kaip jas gerinti. Lietuva įsipareigojo trūkumus pašalinti, tačiau realaus poslinkio kol kas matome labai mažai.

„Apmaudu, kad Vyriausybė nelaiko prioritetu tarptautinių Lietuvos įsipareigojimų žmogaus teisių srityje. Taip daroma dviguba žala mūsų šaliai: pirmiausia nevykdomos struktūrinės reformos, dėl kurių realiai pasikeistų ne tik neįgaliųjų, bet ir juos supančių žmonių gyvenimo kokybė. Antra – toks įsipareigojimų nevykdymas menkina Lietuvos įvaizdį kitų pasaulio šalių akyse. Akivaizdu, kad ministrams toną užduoda Premjeras. Gaila, kad jo demonstruojamos politinės valios pakanka tik populistiniams sprendimams“, – pažymėjo Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos narys Justas Džiugelis, į posėdį atvykusio ministro L. Kukuraičio paklausęs, ar šis nesijaučia išduotas premjero, kai vienas turi atlaikyti nemalonias strėles, nukreiptas į visą Vyriausybę.

Prastas aplinkos pritaikymas neįgaliesiems įvairiose srityse;  neįgaliųjų pensijų indeksavimas; valstybinio audito ataskaita, atskleidžianti dramatišką situaciją apie paslaugų prieinamumą kiekvienam neįgaliajam, – tai buvo klausimai, teikiami į opozicijos posėdį atvykti išdrįsusiam ministrui. L. Kukuraitis pripažino, kad turime trečdalį nepritaikytų įstaigų įvairiose srityse, ypač – švietimo įstaigose, o pensijų indeksacija infliacinio lygio.

Ministras vis dėlto atskleidė savo prioritetus neįgaliųjų srityje ir tai – ne Jungtinių Tautų (JT) Neįgaliųjų teisių konvencijos įgyvendinimas.

Kitos aktualijos

I. Šimonytė
2024.04.17

Ingridos Šimonytės Prezidento rinkimų programa

Ingridos Šimonytės Prezidento rinkimų programa
Skaityti daugiau
TS-LKD
2024.03.03

TS-LKD Taryba patvirtino rinkimų programos nuostatas ir kandidatų sąrašą rinkimams į Europos Parlamentą

TS-LKD Taryba patvirtino rinkimų programos nuostatas ir kandidatų sąrašą rinkimams į Europos Parlamentą
Skaityti daugiau
Daugiau aktualijų