2016.07.12

Vyriausybė nubraukė visas pastangas mažinti alkoholizmą Lietuvoje

„Vyriausybės sprendimas nepritarti mūsų frakcijos parengtiems įstatymų projektams, kurie sugriežtintų apribojimus prekybai alkoholiu, mažintų alkoholio prieinamumą siekiant kovoti su šia epidemija Lietuvoje – tai akibrokštas ne tik mums, tokių įstatymų rengėjams, bet ir visuomeninėms organizacijoms, specialistams, kovojantiems su šia problema, ir galų gale – visiems, kurie patys kenčia arba kankina aplinkinius nuo alkoholizmo sukeliamų pasekmių sveikatai, psichozių ar panašių reiškinių“, – pažymėjo Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos seniūnas Andrius Kubilius.

„Vyriausybės sprendimas nepritarti mūsų frakcijos parengtiems įstatymų projektams, kurie sugriežtintų apribojimus prekybai alkoholiu, mažintų alkoholio prieinamumą siekiant kovoti su šia epidemija Lietuvoje – tai akibrokštas ne tik mums, tokių įstatymų rengėjams, bet ir visuomeninėms organizacijoms, specialistams, kovojantiems su šia problema, ir galų gale – visiems, kurie patys kenčia arba kankina aplinkinius nuo alkoholizmo sukeliamų pasekmių sveikatai, psichozių ar panašių reiškinių“, – pažymėjo Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos seniūnas Andrius Kubilius.

Seimo opozicijos lyderis A. Kubilius atkreipia dėmesį į Vyriausybės sprendimą, kuris remiasi daugiausia Ūkio ministerijos išvada įstatymo projektams, nors sveikatos apsaugos ministerijos nuomonės, Vyriausybėje prieš priimant sprendimus, nepaklausta.

Šokiruoja kai kurie tokio sprendimo argumentai. Pavyzdžiui, dėl specializuotų parduotuvių steigimo. Vyriausybė teigia, kad verslo subjektai, užsiimantys mažmenine prekyba alkoholiniais gėrimais, turėtų arba papildomai investuoti, arba nutraukti teisėtą veiklą. Tokiu būdu įstatymo projekto rengėjai vienam svarbiam visuomenės interesui (visuomenės sveikatai) suteiktų prioritetą prieš kitą (verslo sąlygų tinkamą sudarymą). Dar daugiau – konstatuojama, kad prekyba alkoholiu specializuotose parduotuvėse sudarytų palankesnes sąlygas neteisėtai prekybai alkoholiniais gėrimais. Didžiule bėda įžvelgiama, kad kaimo gyventojai savo gyvenamojoje vietovėje neturėtų galimybės legaliai įsigyti alkoholinių gėrimų, kurių tūrinė etilo alkoholio koncentracija didesnė nei 15 proc.

Ūkio ministerija savo argumentuose Vyriausybei  paneigia ir siūlymą trumpinti prekybos alkoholiniais gėrimais laiką, atseit, kaip neefektyvų kovojant su alkoholio vartojimu, nors Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) tyrimais įrodė, kad alkoholio vartojimą sumažinti gali tik aukšta alkoholio kaina, reklamos ribojimas ir alkoholio prieinamumo mažinimas.  PSO taip pat pabrėžia, kad labiausiai mokslu pagrįstos ir ekonomiškai efektyvios alkoholio kontrolės priemonės – visapusis alkoholinių gėrimų reklamos draudimas. Tačiau valdantieji nepritaria siūlymui mažinti, o ilgainiui ir uždrausti alkoholio reklamą radijuje bei televizijoje.

Vyriausybės išvadai akivaizdžiai prieštarauja ir Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento prie Vyriausybės analizė, kurioje teigiama, kad alkoholinių gėrimų prekybos laiko griežtinimas yra viena iš efektyviausių alkoholinių gėrimų prieinamumo mažinimo priemonių. Departamento duomenimis, kuo vyresnis alkoholio įsigijimo amžius numatytas įstatymuose, tuo vėliau jaunuoliai pradeda vartoti alkoholinius gėrimus.

„Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas savo išvadoje pritaria visiems Seimo TS-LKD frakcijos pasiūlymams, nors Vyriausybei, besiremiančiai Ūkio ministerijos argumentais, ne paslaptis, nulemtais alkoholio gamybos ir prekybos įmonių, svarbesni ir labiau įtikinami atrodo pastarieji“, – apgailestauja Seimo TS-LKD frakcijos seniūnas.

Vyriausybė paneigia ir dalies lėšų iš akcizo už parduotus alkoholinius gėrimus nukreipimo į Specialųjį Visuomenės sveikatos stiprinimo fondą, nes neva jame nenustatytas lėšų trūkumas!.. Ar alkoholio vartojimo bare nėra ką veikti? Priešingai – čia dar nearti dirvonai, ir tai didele dalimi lemia lėšų trūkumas.

„Tenka tik apgailestauti, kad Vyriausybė per ketverius metus nieko nėra nuveikusi alkoholizmo prevencijos ir alkoholio vartojimo mažinimo srityje, o geras iniciatyvas, kylančias iš opozicijos, stabdo. Po tokių Vyriausybės argumentų galima daryti vienareikšmes išvadas, kad pataikaujama alkoholio gamintojams ir prekybininkams, o prasigėrusia tauta, kaip sovietmečiu, manipuliuoti lengviau“, – apibendrindamas Vyriausybės sprendimą pažymėjo A. Kubilius.

Primename, kad TS-LKD, ir būdama opozicijoje,  nuosekliai kovojo su alkoholizmo mažinimu Lietuvoje. Be daugelio partijos iniciatyvų, įstatymų ir nuveiktų darbų, vienas iš naujausių partijos dokumentų – dar sausį priimta „Saugios socialinės aplinkos strategija“ (Planas, kaip įveikti alkoholizmo epidemijos priežastis ir pasekmes). Šio strateginio dokumento pagrindu TS-LKD frakcijos iniciatyva buvo pasiūlytas Seimui svarstyti įstatymų paketas, kurį, kaip jau minėta, vakar blokavo socialdemokratų vadovaujama Vyriausybė.

Kitos aktualijos

2020.07.02

TS-LKD kviečia visuomenę išreikšti nuomonę dėl paplūdimio Vilniaus centre

TS-LKD kviečia visuomenę išreikšti nuomonę dėl paplūdimio Vilniaus centre
Skaityti daugiau
2020.07.01

Ką pasirinksime: vieną klestintį miestą-valstybę ar įvairovėje klestinčią visą šalį?

Ką pasirinksime: vieną klestintį miestą-valstybę ar įvairovėje klestinčią visą šalį?
Skaityti daugiau
Daugiau aktualijų

DABAR PATS GERIAUSIAS METAS PRISIJUNGTI PRIE MŪSŲ

Kviečiame tapti Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų nariu. Tai padaryti – visiškai nesudėtinga, tiesiog užpildykite šią anketą ir mes su jumis susisieksime bei pakviesime į pirmą susitikimą.Registracija atlikta sėkmingai

Uždaryti