2019.07.30

Vyriausybė raginama kompensuoti gyventojams skiepų nuo erkinio encefalito išlaidas

Vyriausybė raginama kompensuoti gyventojams skiepų nuo erkinio encefalito išlaidas

Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos narė A. Gedvilienė šiandien kreipėsi į Sveikatos apsaugos ministrą Aurelijų Verygą ir aplinkos ministrą Kęstutį Mažeiką ragindama nedelsiant imtis veiksmų dėl erkių platinamų ligų prevencijos ir galimos viešųjų žaliųjų erdvių apsaugos.

Kreipimesi į A. Verygą pažymima, jog Lietuvoje labai sparčiai auga sergančių erkiniu encefalitu ligonių skaičius ir jau viršija Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) rekomenduojamas normas. 1995-2015 metais Lietuvoje vidutinis metinis sergamumas erkiniu encefalitu (EE) buvo 12 atvejų 100 tūkst. gyventojų, o pastaruoju metu fiksuojama 15 atvejų 100 tūkst. gyventojų, kai PSO rekomenduoja visuotinę vakcinaciją esant bent 5 atvejams 100 tūkst. gyventojų. 

Trečdalis susirgusiųjų nepasveiksta visą likusį gyvenimą ir kenčia nuo neįgalumo, sumažėjusio darbingumo ir prastesnės gyvenimo kokybės. Ekspertai pažymi, jog vienintelis būdas apsisaugoti nuo erkių platinamų ligų – vakcinacija, tačiau ji brangi ir ne visiems prieinama.

Kreipimesi į sveikatos apsaugos ministrą A.Verygą parlamentarė A. Gedvilienė siūlo įtraukti skiepus nuo erkinio encefalito į Vaikų profilaktinį skiepijimo kalendorių, nedelsiant nustatyti erkinio encefalito rizikos grupes ir sudaryti galimybes kompensuoti skiepus visiems nuo erkinio encefalito pasiskiepyti norintiems šalies gyventojams bei aktyviai šviesti visuomenę apie erkes, jų platinamas ligas ir pasekmes.

„Visuotinės vakcinacijos nuo erkinio encefalito efektyvumas didelio endemiškumo šalyse yra įrodytas. 1982 m. Austrijoje, kurioje sergamumo rodiklis siekė 8,75/100 tūkst. gyventojų, pradėta visuotinė žmonių vakcinacija. Šiuo metu, kai 80–90 proc. šalies gyventojų yra pasiskiepiję nuo šios ligos, susirgimų erkiniu encefalitu sumažėjo daugiau kaip 12 kartų. Taip pat, kaimyninei Latvijai pradėjus kompensuoti skiepus nuo erkinio encefalito, sergamumas šioje šalyje taip pat gerokai sumažėjo“, – kreipimesi į A. Verygą akcentavo A. Gedvilienė.  

Atsižvelgiant į gamtininkų pastabas, Seimo Aplinkos apsaugos komiteto narė A. Gedvilienė taip pat kreipiasi į aplinkos ministrą K. Mažeiką siūlydama visoms Lietuvos savivaldybėms išplatinti viešųjų žaliųjų erdvių priežiūros rekomendacijas, toliau konsultuotis su specialistais ir atnaujinti tyrimus, kurie padės nustatyti erkių paplitimo arealus, aktyviai šviesti visuomenę apie erkes, jų gyvenamąsias erdves ir būdus kaip nuo jų apsisaugoti.

„Tikiuosi, jog būtent šie pasiūlymai suteiks stimulą spręsti šią seną ir vis didėjančią problemą bei užtikrins, jog visuomenė galės saugiai jaustis ir tikėtis pagalbos iš savo valstybės, kuri, deja, iki šiol didelio rūpesčio visuomenės sveikata neparodė“, – pažymėjo A. Gedvilienė.

Primename, jog į Aplinkos ir Sveikatos apsaugos ministrus kreiptasi po liepos 26 d. Seime A. Gedvilienės organizuotos ekspertinės diskusijos „Ar valstybė padės apsiginti nuo erkių?”, kurioje Užkrečiamų ligų ir AIDS centro specialistai pažymėjo, jog Lietuvoje erkių platinamomis ligomis kasmet serga 2-3 tūkst. žmonių. 2017 m. buvo užregistruoti 474 susirgimai erkiniu encefalitu ir 2826 – Laimo liga (LL). Vien tik per šį sezoną nuo erkių įkandimų jau mirė du žmonės, tai yra tiek, kiek per visą praėjusių metų sezoną. Tuo pačiu šiemet nustatyti 99 erkinio encefalito atvejai, kuomet pernai tuo pat metu buvo 61.

Kitos aktualijos

2020.07.03

„Valdantieji kuria konfliktų politiką, kuris jiems patiems naudinga“

„Valdantieji kuria konfliktų politiką, kuris jiems patiems naudinga“
Skaityti daugiau
2020.07.03

„Atsirado istorinė galimybė turėti ekonomikos proveržį, bet jei elgsimės kaip visada, tai ir rezultatą gausim kaip visada“

„Atsirado istorinė galimybė turėti ekonomikos proveržį, bet jei elgsimės kaip visada, tai ir rezultatą gausim kaip visada“
Skaityti daugiau
Daugiau aktualijų

DABAR PATS GERIAUSIAS METAS PRISIJUNGTI PRIE MŪSŲ

Kviečiame tapti Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų nariu. Tai padaryti – visiškai nesudėtinga, tiesiog užpildykite šią anketą ir mes su jumis susisieksime bei pakviesime į pirmą susitikimą.Registracija atlikta sėkmingai

Uždaryti