TS-LKD
2023.02.14

Seimo narių grupė kreipėsi dėl „Vičiūnų” įmonių grupės produkcijos Lietuvoje ir Ukrainoje saugumo

Seimo narių grupė kreipėsi dėl „Vičiūnų" įmonių grupės produkcijos Lietuvoje ir Ukrainoje saugumo

Naujienos apie Lietuvoje sustabdytą ir į Ukrainos teritoriją patekusią Europos Komisijos nustatytas kadmio leistinas normas viršijančią „Vičiūnų“ įmonių grupės produkciją mums kelia didžiulį nerimą dėl šiuo metu Lietuvos rinkoje esančių „Vičiūnų“ įmonių grupės maisto produktų. Norėdami atkreipti dėmesį į susidariusią situaciją ir piliečių nerimą, kreipiamės į Valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą, siekdami gauti tikslią informaciją apie Lietuvoje prekiaujamos „Vičiūnų“ įmonių grupės produkcijos sudėtį, patikrą bei produkcijos gabenimo į Ukrainą patikrų aplinkybes.

Kreipdamasi Seimo narių grupė (Kazys Starkevičius, Andrius Vyšniauskas, Vytautas Juozapaitis, Jonas Gudauskas, Aistė Gedvilienė) Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos prašo:

  1. Atlikti išsamų tyrimą ir pateikti informaciją ar Lietuvoje prekiaujama „Vičiūnų“ įmonių grupei priklausančių įmonių pagaminta produkcija yra saugi ir ar jos sudėtis atitinka Europos Komisijos reglamento nuostatas. Prašome išskirtinį dėmesį skirti kroviniams, kurie Lietuvą pasiekia iš Kinijos įmonės „Zejiang Zhoufu food Co. LTD“, ir pateikti informaciją, kiek kartų VMVT tikrino iš šios kompanijos į Lietuvą „Vičiūnų“ įmonių grupei priklausančių įmonių įvežamus maisto produktus. Kokių pažeidimų šiuose patikrinimuose buvo nustatyta ir kokių prevencinių priemonių buvo imtasi?;
  2. Pateikti informaciją, kokia dalis kadmiu užterštos produkcijos, kuri „Vičiūnų“ įmonių grupei priklausančių įmonių buvo išvežta į Ukrainą, pateko ir į Lietuvos rinką. Kokių veiksmų buvo imtasi, kad kadmiu užteršta produkcija, jeigu ji pateko į Lietuvos rinką, būtų skubiai išimta iš prekybos?;
  3. Pateikti informaciją, kokiomis aplinkybėmis kadmiu užterštas maisto produktų krovinys buvo išgabentas iš Lietuvos į Ukrainą. Kodėl krovinio išvežimas nebuvo sustabdytas, jeigu VMVT žinojo apie produkciją su leistinas normas viršijančiais kadmio kiekiais?

 

„Paaiškėjusi informacija yra tiesiog skandalinga – dar neregėto abejingumo ir cinizmo žmonių atžvilgiu pavyzdys. Tuo metu, kai Rusija jau beveik metus vykdo karinę invaziją į Ukrainą, „Vičiūnų“ įmonių grupė ne tik nesugeba nutraukti agresoriaus ir okupanto paramos sumokamais savo mokesčiais, tačiau dar ir sugeba mėginti užnuodytu maistu, o gal verčiau tai vadinti nuodingomis kiniškomis atliekomis, maitinti nuo Rusijos besiginančius ukrainiečius. Labai svarbu, kad žmogaus sveikatai grėsmę keliantis maistas nepatektų ant Ukrainos ir Lietuvos gyventojų stalų. O Kauno miesto valdančiųjų šeimą raginu nebelaikyti Kauno miestiečių situacijos įkaitais. Skandalas po skandalo Kauno, antro pagal dydį Lietuvos, NATO ir ES valstybės miesto, vardas Ukrainoje jau gali patirti ir nebeatitaisomą reputacinę žalą”, – komentavo vienas iš pasirašiusiųjų Seimo narių Vytautas Juozapaitis.

„Esame priversti reaguoti į šį, sakyčiau, beprecedentį atvejį. „Vičiūnų“ įmonių grupės grėsmę žmogaus sveikatai kelianti produkcija ne tik daro žalą Lietuvos ir Ukrainos santykiams, bet ir visai Lietuvos rinkai. Tai tiesiog nesuvokiama iš verslo etikos pusės – produkciją turi prižiūrėti pats verslas, žiūrėti, ką pardavinėja, kad jis neturėtų net šansų patekti pas ką nors ant stalo. Labai tikėtina, kad dėl šios situacijos nukentės ne tik „Vičiūnų“ įmonių grupės, bet, deja, ir visos Lietuvos maisto pramonės reputacija. Šiandien, gelbėjant Lietuvos verslo reputaciją tiek viduje, tiek išorėje, reikia atsakymų, ir jeigu jų normaliai nepateikia konkrečios įmonių grupės atstovai, tai tą turi padaryti atsakingos tarnybos“, – teigė Seimo narys, Ekonomikos komiteto pirmininkas, Kazys Starkevičius.

„Šiandien tenka konstatuoti, kad įmonių grupė niekaip negebanti išeiti iš Rusijos, dirba rusiškais standartais ir už jos ribų. Toks maistas rusams – jų korumpuotoms tarnyboms – gal ir tinka, bet užtenka pamėginti tai nugabenti į Ukrainą ir paaiškėja, kad produkcija nuodinga ir nieko bendro neturi su europiniais standartais. Ciniška, kad toks rusiško standarto maistas bandomas patiekti ukrainiečiams, bet šiandien labai svarbu žinoti ir ar tokio rusiško standarto nuodingų jūros gėrybių neturime ir Lietuvos lentynose. Tikiuosi atitinkamos institucijos imsis veiksmų ir galėsime jaustis ramiau dėl lietuviams teikiamo maisto“, – teigė Seimo narys Andrius Vyšniauskas.

Kreipimąsi prisegame.

Kitos aktualijos

Daugiau aktualijų