2019.09.28

TS-LKD Taryba reikalauja prezidento ir Vyriausybės ginti nacionalinius interesus

TS-LKD Taryba reikalauja prezidento ir Vyriausybės ginti nacionalinius interesus

Šiandien Vilniuje vykstančiame Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) Tarybos posėdyje parengtas kreipimasis į Lietuvos Respublikos prezidentą Gitaną Nausėdą, Ministrą Pirmininką Saulių Skvernelį, Seimo pirmininką Viktorą Pranckietį ir užsienio reikalų ministrą Liną Linkevičių dėl atsakomybės už Astravo atominės elektrinės legitimizavimą.

Kreipimesi TS-LKD Taryba konstatuoja, kad iki šiol padėties dėl Astravo atominės elektrinės (AE) keliamos grėsmės nacionaliniam saugumui suvokimas nėra pakankamas nei tarp Lietuvos žmonių, nei politikų, vyriausybės ar diplomatų.

Dokumente Taryba reikalauja nenuleisti rankų ir principingai laikytis strateginės, ilgalaikės nekintančios nuostatos, kad tokia esminius branduolinės saugos principus pažeidžianti jėgainė šalia Lietuvos negali ir neturi būti eksploatuojama. Taip pat atsisakyti iliuzijos ir spekuliacijų, kad įmanoma užtikrinti šios AE saugų veikimą – niekas negali būti saugu, kas pastatyta ant nesaugios ir netinkamai parinktos aikštelės.

Kartu reikalaujama be išlygų vykdyti ir įgyvendinti „Būtinųjų priemonių, skirtų apsisaugoti nuo trečiųjų šalių nesaugių branduolinių elektrinių keliamų grėsmių“ įstatymą bei jo įgyvendinimo planą.  Pilnai jį galima bus įgyvendinti tik atsijungus nuo BRELL – atsijungimo data minėtame įstatyme yra numatyta 2020 m. – reikia ieškoti ne priežasčių nukelti atsijungimą į 2025 m., o skubiai pašalinti visas kliūtis, trukdančias atsijungti nedelsiant.

„Šiandien aiškiai matome ryškėjančius didelės grėsmės nacionaliniam saugumui ir nepriklausomai egzistencijai ženklus, rodančius, kad Astravo atominė elektrinė (AAE) Lietuvoje palaipsniui legitimizuojama oficialios užsienio politikos formuotojų ir vykdytojų. Šis mūsų kreipimasis nėra susirūpinimas, nerimavimas ar apgailestavimas. Tų žodžių nepakanka ir jie neveda į jokį rezultatą. Kviečiame visus atsikvošėti, susitelkti ir neišduoti Lietuvos nepriklausomumo ir pagal juodžiausius Lietuvos istorijos precedentus – nepulti savanoriškai į Kremliaus glėbį. Tai, jog jo politika vykdoma per satelitą Baltarusijoje, faktų nekeičia“, – pažymėjo TS-LKD lyderis Gabrielius Landsbergis.

TS-LKD Taryba aukščiausių šalies vadovų reikalauja Vyriausybę, o ypač Užsienio reikalų ir Energetikos ministerijas, dėti realias pastangas tarptautinei Astravo projekto izoliacijai – elektros importo iš elektrinės į Europos sąjungos (ES) šalis draudimo tarptautinei paramai užtikrinti. Taip pat neatidėliojant pasitelkti visas įmanomas diplomatines ir politines priemones siekiant vieningos Baltijos šalių ir visos ES pozicijos dėl nešvarios elektros energijos neįsileidimo į savo šalių elektros rinkas iš Baltarusijos.

Be to dokumente reikalaujama sutelktomis visų aukštųjų Lietuvos institucijų pajėgomis pasiekti, kad ES lygiu būtų patvirtintas ekologinis mokestis elektros energijai importuojamai iš trečiųjų šalių, kurios elektros energijos gamybai netaiko CO2 taršos mokesčių. Taip pat neatidėliojant įgyvendinti Vyriausybės patvirtintame elektros nepirkimo įstatymo įgyvendinimo plane numatytas priemones ir priimti reikiamus sprendimus dėl kuo skubesnės elektros generavimo pajėgumų plėtros bei kuo didesnio esamų elektros gamybos pajėgumų panaudojimo neuždarinėjant jų, kad kuo mažiau elektros energijos iš trečiųjų šalių tekėtų į Lietuvos rinką.

„Astravo atominės elektrinės nesaugumas yra egzistencinė grėsmė mūsų valstybės išlikimui, Lietuvos istorijoje prilygintina valstybės padalijimams ir okupacijoms. Tai reikšmingiausia, svarbiausia, didžiausia Lietuvos politikos problema, ir ji turi būti sprendžiama visais įmanomais ir valstybei prieinamais resursais. Visi, o ypač Vyriausybė, turi veikti aktyviai, ryžtingai ir principingai“, – teigė G. Landsbergis.

Galų gale Lietuvos vadovų reikalaujama įpareigoti Lietuvos elektros energijos perdavimo sistemos operatorių „Litgrid“ dar šiemet perspėti BRELL sutarties šalis dėl Lietuvos pasitraukimo iš BRELL sutarties 2020 metais, parodant, jog tai daroma. Taip pat po pasitraukimo iš BRELL sutarties, siekiant, kad kuo mažesni elektros energijos srautai pasiektų Lietuvos energetikos sistemą iš Baltarusijos ir mūsų sistema nebūtų naudojama Astravo AE poreikiams, atsisakyti visų elektros perdavimo linijų tarp Lietuvos ir Baltarusijos, kurios naudojamos BRELL žiedo energijos srautams užtikrinti.

Galiausiai reikalaujama stabdyti bet kokias iniciatyvas, skatinančias bendradarbiavimą su A. Lukašenkos režimu, atlaikyti spaudimą ir iki galo išlikti principingiems ginant savus interesus bei neatsisakyti veto Europos Sąjungos bendradarbiavimui su Baltarusija.

Kitos aktualijos

2020.08.05

Seimo narės P. Kuzmickienė ir R. Morkūnaitė-Mikulėnienė siūlo nemokamai skiepyti nuo gripo, pneumokokinės infekcijos ir tymų mokytojus, ikimokyklinio ugdymo pedagogus ir auklėtojus, socialinius darbuotojus

Seimo narės P. Kuzmickienė ir R. Morkūnaitė-Mikulėnienė siūlo nemokamai skiepyti nuo gripo, pneumokokinės infekcijos ir tymų mokytojus, ikimokyklinio ugdymo pedagogus ir auklėtojus, socialinius darbuotojus
Skaityti daugiau
2020.08.05

„Astravo paleidimui nepasiruošta, o VGT sprendimai nevykdomi“

„Astravo paleidimui nepasiruošta, o VGT sprendimai nevykdomi“
Skaityti daugiau
Daugiau aktualijų

DABAR PATS GERIAUSIAS METAS PRISIJUNGTI PRIE MŪSŲ

Kviečiame tapti Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų nariu. Tai padaryti – visiškai nesudėtinga, tiesiog užpildykite šią anketą ir mes su jumis susisieksime bei pakviesime į pirmą susitikimą.Registracija atlikta sėkmingai

Uždaryti