2017-05-19
„Alkoholis turi būti ribojimas, bet tai turi būti daroma protingai“
Komentuodamas valdančiųjų planą, kaip stabdyti alkoholio prekybą ir vartojimą, TS-LKD lyderis teigė, jog siūlomose priemonėse yra daugybė nepamatuotų ir absurdiškų variantų.

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) pirmininkas Gabrielius Landsbergis penktadienio „Žinių radijo“ laidoje „Opozicija“ komentuodamas chaotišką pasirengimą Darbo kodekso svarstymams kitą savaitę Seime, teigė jog procesas darosi vis painesnis.

„Premjeras Saulius Skvernelis pasakė, jog Seimas neturi teisės teikti jokių pataisų, na, suprask, valstiečiai nepritars niekam, kas ateis iš Socialinių reikalų komiteto. Teigiama, jog Trišalėje taryboje suderėtas pataisų paketas, jam pritarė profsąjungos, pritarė darbdaviai ir Seimas turi besąlygiškai priimti tą paketą. Seimas gūžtelėjo pečiais ir toliau tęsė svarstymus, kurie vyksta jau bemaž mėnesį. Jau dabar yra įvairiausių priregistruotų pataisų ir pataisėlių. Kaip jos dera bendram Darbo kodekso vaizde, iš tiesų pasakyti negali beveik niekas. Mes matome visišką chaosą ir absoliutų proceso nevaldymą. Koks tas Darbo kodeksas būtų, jei šiandien už jį balsuotume, na, aš tikrai neįsivaizduoju. Mūsų siūlymas nuo pat pradžių buvo priimti tą Darbo kodeksą, kuris buvo subalansuotas. Priimkime tai, kas buvo suderėta, priimkime pamatuotas Prezidentės pataisas ir skirkime Darbo kodekso stebėsena – kas tris mėnesius ar kas pusmetį grįžkime prie to klausimo, ar Darbo kodeksas veikia geriausiu būdu, ar sistema subalansuota? Dabar ji išdraskyta ir akivaizdu, kad nepatenkintų bus visose pusėse: tiek darbdavių, tiek profsąjungų atstovų, ir mes turėsime dar didesnę sumaištį, nei turėjome prieš tai“, – sakė G. Landsbergis.

Komentuodamas valdančiųjų planą, kaip stabdyti alkoholio prekybą ir vartojimą, TS-LKD lyderis teigė, jog siūlomose priemonėse yra daugybė nepamatuotų ir absurdiškų variantų.

„Mano įsitikimu, specializuotos parduotuvės būtų viena reikšmingiausių priemonių stabdančių ar atitolinančių žmogų nuo alkoholio įsigijimo, kuri nepatogi visiems – miestiečiams ar kur nors regione gyvenantiems žmonėms. Manau, jog didelė dalis žmonių būtų pajėgūs su tuo susitaikyti, jeigu tai būtų išmintingai padaryta. Kodėl ši priemonė nebuvo įtraukta į planą, aš pasakyti negaliu. Gal buvo pabūgta prekybininkų, gal nepasirengta. Priemonės, kurios yra įtrauktos į tą planą, ar bent jau didelė dalis jų – visiškos nesąmonės. Kam padės draudimai alkoholį pardavinėti renginiuose, lauko kavinėse? Ką tai bendro turi su didėjančia ir blogėjančia tendencija gerti ir vartoti alkoholį, ypač regionuose? Greičiausiai nieko. Išsinešti alkoholį iš parduotuvės atviroje pakuotėje uždarytą bus draudžiama. Tai įrašyta, kaip viena esminių plano priemonių. Kokia logika remiamasi? Mes labai aiškiai sakome, jog tam planui nepritariame, kadangi ten yra priemonės, kurios nieko bendro su realybe neturi, o esminių priemonių, mūsų nuomone, yra tikrai per mažai. Tačiau keletas gerų dalyku tame plane vis dėlto yra. Pavyzdžiui laiko ribojimas – mokslininkai pritaria, jog tai taip pat yra viena efektyviausių priemonių ribojančių alkoholio įsigijimą ir mes esame pasirengę tai paremti. Taip pat Seime turėsime surasti kompromisą dėl amžiaus ribojimo. Frakcijoje tarp kolegų nuomonės išsiskyrė, ir dalis jų lieka prie siūlymo alkoholį leisti įsigyti nuo 20 m. amžiaus, tačiau jeigu Seime mes norime priimti sprendimus, reikia ieškoti kompromiso. Mes esame pasirengę teikti kompromisinį pasiūlymą komitetui svarstyti. Tikiuosi, jos atsitraukę nuo savo pradinių pozicijų, bet sveiku protu suderinę naujas pataisas, kurios tikrai griežtintų alkoholio įsigijimą, galėsime, juokais taip sakau, turėti naują daugumą“.

Vertindamas įvairias valdančiųjų iniciatyvas, G. Landsbergis teigė, jog nemaža dalis jų sunkiai paaiškinamos, todėl neretai nesulaukia palaikymo iš kolegų ar net koalicijos partnerių.

 „Akivaizdu, jog atėję valstiečiai į Seimą pasijunta vieniši, tačiau kodėl jie neatsitraukia nuo savo kai kurių nesąmoningų pasiūlymų – man nesuprantama. Jie yra atsakingi už daugumos turėjimą. Visuomenė jais pasitikėjo, kad jie suburs tą daugumą, tačiau įsikąsti kvailas pataisas ir sakyti, kad su jomis eisime iki galo, nesvarbu ar kas nors už jas balsuos, tai yra diskreditavimas visos idėjos. Alkoholis turi būti ribojimas, įsigijimas turi būti griežtinamas, bet tai turi būti daroma protingai. Jeigu valdantieji neturi daugumos, vadinasi jie dirba mažumos sąlygomis. Tai mes matysime ir kituose klausimuose. Darbo kodeksas – socialdemokratai atsitraukia nuo pirminio valstiečių grasinimo neteikti pataisų, urėdijos, kurios ėjo prieš pusantro mėnesio, nebūtų net patekusios į Seimą, jeigu opozicinės partijos, konservatoriai ir liberalai, nebūtų to parėmusios. Tai atleiskit, kokia tuomet ta dauguma? Mes sakėme, jog remsime darbus, jeigu jie atitinka mūsų programą, jeigu mes būsime įtraukti. Tai taip pat yra labai svarbu. Opozicija, kad ir kokia bebūtų, nemėgsta, kai jai tiesiog numetamas popiergalis ir sakoma, jog privalome balsuoti už jį. Mes turime savo nuomonę ir norime, kad ji būtų atspindėta“, – kalbėjo G. Landsbergis.

 

Visą interviu su TS-LKD partijos pirmininku G. Landsbergiu galite peržiūrėti čia.

Kitos aktualijos