A. Matulas
2018.05.25

Dėl sumažinto vaistų prieinamumo gyventojams – kreipimasis į Premjerą ir sveikatos apsaugos ministrą

Dėl sumažinto vaistų prieinamumo gyventojams – kreipimasis į Premjerą ir sveikatos apsaugos ministrą.

Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narys Antanas Matulas kreipiasi į Ministrą Pirmininką Saulių Skvernelį ir sveikatos apsaugos ministrą Aurelijų Verygą dėl naujojo kompensuojamų vaistų kainyno. Parlamentaras ragina Premjerą ir ministrą peržiūrėti Vyriausybės 2018 m. sausio 17 d. nutarimą, pagal kurį sudaromas III ketvirčio kainynas.

 Gegužės 11 d. paskelbtame kainyno projekte iš sąrašo iškristų apie 40 proc. kompensuojamų vaistų  sąraše esančių preparatų. Gamintojų skaičiavimu, 103 preparatai visai nepateko į kainyną, nors juos I ketvirtį vartojo 93 000 gyventojų, o 146 preparatai, kuriuos vartojo 364 000 gyventojų, neatitinka kainos reikalavimų, kadangi prašoma juos parduoti už kainą, mažesnę produkto savikainai.

„Turime absurdišką situaciją, kai dėl naujo ministerijos parengto kainyno, net 40 proc. Lietuvoje prieinamų vaistų pacientų nepasieks. Dalis sudėtinių vaistinių preparatų taip pat bus išbraukti dėl naujos tvarkos sąlygų. Tai reiškia, kad pacientai vietoj vieno vaistinio preparato turėtų vartoti kelis atskirus. Nauja tvarka daugeliu atveju palies pacientus sergančius širdies ir kraujagyslių ligomis, todėl yra tikimybė, kad išaugs alternatyvūs kaštai: išlaidos pacientų gydymui ligoninėse, gydytojų specialistų konsultacijoms. Tokio kainyno patvirtinimas būtų neatsakingas žingsnis, kadangi ne gerina pacientų gyvenimą, o jį kaip tik sunkina“, – teigė A. Matulas.

 Susirūpinimą dėl naujojo kainyno išreiškė ir Konkurencijos taryba (KT), kuri 2017 m. veiklos ataskaitoje pažymėjo, jog „nutarimo projektas parengtas neatsižvelgus į esmines 2016 m. Tarybos atlikto kompensuojamųjų̨ vaistų rinkos tyrimo išvadas, nenumatyta konkurenciją skatinančių̨ priemonių̨ pasibaigusio patento vaistų segmente. Nors siūlomoms reguliavimo priemonėms nebuvo atliktas poveikio konkurencijai vertinimas, Vyriausybė nutarimą̨ patvirtino neatsižvelgusi į KT nuomonę“.

Konkurencijos taryba taip pat pažymėjo, jog vaistinių preparatų konkurencijai dėl kainos vykstant atskirose preparatų grupėse, vaistų grupavimo tvarkos pakeitimai gali daryti esminę įtaką̨ rinkai, Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) bei pacientų išlaidoms, t. y. padidinus vaistinių preparatų grupių skaičių, jas išskaidant, silpnėja konkurencija grupėse, ir tokiu būdu tikimybė pasiekti mažesnes vaistų kainas gerokai sumenksta. „Atsižvelgiant į tai, KT nuomone, šį vaistų grupavimą turėtų reglamentuoti įstatymai arba Vyriausybės nutarimai. Be to, yra privalu daryti grupavimo pakeitimų poveikio konkurencijai vertinimą, kas nėra atliekama“, – rašoma ataskaitoje.

Kitos aktualijos

I. Šimonytė
2024.04.23

I.Šimonytė: Panevėžys gali tapti kūrybinių industrijų sostine

I.Šimonytė: Panevėžys gali tapti kūrybinių industrijų sostine
Skaityti daugiau
I. Šimonytė
2024.04.17

Ingridos Šimonytės Prezidento rinkimų programa

Ingridos Šimonytės Prezidento rinkimų programa
Skaityti daugiau
Daugiau aktualijų