V. Kernagis
P. Kuzmickienė
2019.06.12

Elektroninių cigarečių rūkymo problemai spręsti – prieinamumo mažinimas ir tinkamas šeimos pavyzdys

Elektroninių cigarečių rūkymo problemai spręsti – prieinamumo mažinimas ir tinkamas šeimos pavyzdys

Vakar Vilniaus miesto savivaldybėje vyko pasitarimas dėl masiškai plintančio elektroninių cigarečių rūkymo ir prevencijos būdų Vilniaus miesto ugdymo įstaigose. Klausymus ir pasitarimą su atitinkamomis institucijomis organizavo Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos narys Vytautas Kernagis ir Vilniaus miesto tarybos narė, Švietimo ir kultūros reikalų komiteto pirmininkė Paulė Kuzmickienė. Diskusija inicijuota gavus kreipimąsi iš vienos Vilniaus progimnazijos tėvų dėl masinio elektroninių cigarečių rūkymo.

Pasak Seimo nario Vytauto Kernagio, prevencija, švietimas ir kontrolė – trys dalykai, kurie būtini kovojant su vaikų sveikatą žalojančiais rūkalais.

„Dėkoju tėvams, kurie neignoravo šios problemos, o ieško būdų, kaip ją spręsti, kaip mažinti elektroninių cigarečių prieinamumą. Vienas iš stebinančių faktų, kad dalis jų parduodamos kaip nelicencijuotos elektroninio rūkymo priemonės. Esu įsitikinęs, kad tardamiesi, taikydami prevencines programas, galime ne tik pasiūlyti būdus, kaip mažinti tokių cigarečių prieinamumą nepilnamečiams, bet ir įstatymu įtvirtinti tokių priemonių licencijavimą bei apsunkinti jų įsigijimą internetu vaikams“, – apie galimus problemos sprendimo būdus kalbėjo Seimo narys.

„Elektroninių cigarečių rūkymas nėra tik vaiko problema. Ji yra kompleksinė, dažnai kylanti iš šeimos, galinti išsivystyti į kitas vaikų, paauglių priklausomybes. Todėl kaip vienas iš būtinųjų priemonių matyčiau kontrolės mechanizmo peržiūrą ir prevencinių priemonių, pradedant nuo bendruomenės – vaikų, tėvų ir ugdymo specialistų – įsitraukimo, atnaujinimą. Savivaldybės rūpestis – pagelbėti mokymo įstaigoms, skatinant rūkymo bei kitų priklausomybių prevencijos programas, skatinti vaikų užimtumą. Daugiau aktyvaus laisvalaikio galimybių, sporto aikštelių, daugiau diskusijų ir informacijos vaikams ir tėvams”, –  pabrėžė Vilniaus miesto tarybos narė Paulė Kuzmickienė.

Kaip teigė diskusijoje dalyvavę Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento (NTAKD) specialistai, pernai atliktas nacionalinis mokinių sveikatos ir gyvensenos tyrimas parodė, kad bent kartą gyvenime 38 proc. moksleivių yra bandę rūkyti elektronines cigaretes, iš jų – 5 proc. penktokų, 18 proc. septintokų,  31 proc. devintokų.

Pasak klausymuose  dalyvavusių medikų ir tėvų bendruomenės atstovų, problema nėra lokali, ji apima visą Lietuvą – jei įprastų cigarečių mažėja, tai elektroninių cigarečių rūkymas tampa vis jaunesnio amžiaus rūkančiųjų problema.  

Pasak susitikimo dalyvių, vaikai vaikosi mados rūkyti, seka tėvų pavyzdžiu, jokia prevencija neįmanoma, jei namuose vaikai mato rūkančius tėvus. Prevencinės priemonės turi būti labai kompleksinės, apimti ir šeimos, ir mokyklos įsitraukimą.

Klausymuose elektroninių cigarečių rūkymo problemai bei prevencijos būdams aptarti dalyvavo Respublikinės Vilniaus universiteto ligoninės, Toksikologijos centro vadovas Robertas Badaras, Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento atstovai, psichinės sveikatos specialistai, policijos, Vilniaus miesto savivaldybės suinteresuotų departamentų specialistai, Vilniaus Antakalnio progimnazijos bendruomenės atstovai.

Kitos aktualijos

I. Šimonytė
2024.04.23

I.Šimonytė: Panevėžys gali tapti kūrybinių industrijų sostine

I.Šimonytė: Panevėžys gali tapti kūrybinių industrijų sostine
Skaityti daugiau
I. Šimonytė
2024.04.17

Ingridos Šimonytės Prezidento rinkimų programa

Ingridos Šimonytės Prezidento rinkimų programa
Skaityti daugiau
Daugiau aktualijų