A. Matulas
2016.07.08

Neeilinėje kolekcijoje – per 3050 eksponatų

Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narys Antanas Matulas pasakoja apie savo neeilinį pomėgį kolekcionuoti desertinius šaukštelius.

Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narys Antanas Matulas pasakoja apie savo neeilinį pomėgį kolekcionuoti desertinius šaukštelius. Šiuo metu visa jo surinkta kolekcija eksponuojama Pasvalio krašto muziejuje.

„Suvenyriniais šaukšteliais susižavėjau prieš penkerius metus, lankydamasis Panevėžyje pas gerą savo bičiulį, šviesuolį gydytoją Alfonsą Žobaką. Pradžioje suintrigavo tai, kad tokiame mažame daiktelyje kaip desertinis šaukštelis, gali sutilpti tiek daug informacijos – dekoro detalės dažnai atspindi ne tik šaukštelį kūrusio meistro išmonę, išradingumą, bet ir šalies, kurioje jis pagamintas istoriją.

Anglijos, Amerikos, Belgijos, Prancūzijos ir daugelio kitų šalių šaukšteliuose dažnai galima aptikti įvairių tautų simboliką: herbus, pilių, malūnų ar kitokios architektūros piešinius. Suvenyriniai šaukšteliai yra puošiami istorinių asmenybių atvaizdais. Ypač originalūs Egipte ir kitose Azijos, Afrikos šalyse pagaminti šaukšteliai.

Nesunkiai galima atpažinti ir Italijos meistrų pagamintus šaukštelius, jie labai skiriasi nuo tų, kurie atkeliauja iš Norvegijos ar Amerikos. Šaukštelių dekoravimui naudojama įvairi technika bei skirtingos medžiagos.

Šiuo metu kolekcijoje yra 749 sidabriniai ir 2301 pasidabruoti, paauksuoti, nikeliuoti, chromuoti, variniai, alaviniai, dramblio kaulo, mediniai, ketaus, padengti porcelianu, gintaru ar plastiku šaukšteliai. Jų vertė priklauso nuo daugelio dalykų, tačiau tai suprasti nėra taip paprasta, kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio.

Nustatyti šaukštelio vertę − gana sudėtingas ir nemažai žinių reiklaujantis darbas. Žmogus, neišmamantis sidabrinių šaukštelių ženklinimo subtilybių, kokiame nors sendaikčių turguje lengvai gali nusipirkti tik pasidabruotą šaukštelį, nes tikro sidabro gaminių ženklinimas labai skirtingas ir įvairus.

Kolekcionavimas įtraukia, dažnas tai vadina liga, virusu ar panašiai. Man tai yra prasmingas ir įdomus užsiėmimas, verčiantis domėtis, gilinti žinias, tobulėti. Atradęs šį pomėgį, atrandu ir daug naujos patirties, o taip pat ir naujų bendraminčių. Džiaugiuosi, kad mano suvenyrinių šaukštelių kolekcija žmonės domisi, o draugai, grįždami iš kelionių, visuomet žino, ką man parvežti dovanų.

Pasvalio krašto muziejuje, kur eksponuojama mano kolekcija, surinkta eksponatų iš Belgijos, Prancūzijos, Vokietijos, Olandijos, Anglijos, Airijos, Lietuvos sendaikčių turgaus, yra šaukštelių iš įvairių mugių, parodų, lombardų, dalis jų rasta juvelyrinėse parduotuvėse. Nemaža dalis šaukštelių pirkta interneto aukcione per eBay, juos pargabenti iš Amerikos padėjo šiuo metu ten gyvenantys mano draugai pasvaliečiai. Visą kolekciją sudaro 3050 šaukštelių iš 75 pasaulio šalių.

Pristatydamas surinktus šaukštelius, sieksiu pagerinti du Lietuvos rekordus − didžiausio šaukštelių rinkinio ir didžiausios sidabrinių šaukštelių kolekcijos. Gineso rekordų knyga šiuo metu fiksuoja 5000 vnt. šaukštelių kolekciją, kuri yra didžiausia pasaulyje. Ar šis skaičius nebus peržengtas, paaiškės per keletą artimiausių metų.”

/6 1

Kitos aktualijos

I. Šimonytė
2024.04.23

I.Šimonytė: Panevėžys gali tapti kūrybinių industrijų sostine

I.Šimonytė: Panevėžys gali tapti kūrybinių industrijų sostine
Skaityti daugiau
I. Šimonytė
2024.04.17

Ingridos Šimonytės Prezidento rinkimų programa

Ingridos Šimonytės Prezidento rinkimų programa
Skaityti daugiau
Daugiau aktualijų