2019.01.10

Prognozuojame pensijas, nors neaišku, kaip jas skaičiuoti?

Prognozuojame pensijas, nors neaišku, kaip jas skaičiuoti?

Žmonės turi apsispręsti, ar kaupti senatvės pensijoms, ar ne. SODRA pateikė skaičiuokles, kokia būtų Jūsų pensija, pasirinkus vieną ar kitą kelią. Gerai, kad yra skaičiuoklės, tačiau neaišku, ką jos skaičiuoja ir kaip tą daro, nes reformuodami sistemą politikai dar nepateikė daug konkrečių atsakymų.

Pradžioje norėčiau priminti, kad nuo naujų metų valstybė turi tik vieną valstybinę pensijų sistemą – SODRĄ, kurioje mūsų pensijos ateityje bus maždaug lygios vidutinės algos ketvirtadaliui. Pensijų kaupimo sistema išmesta iš valstybinės sistemos, tapo visiškai privačiu reikalu. Jai bus mokamos įmokos iš mūsų uždirbtų pinigų prieš tai pilnai atsiskaičius su valstybę t.y. sumokėjus visus priklausančius mokesčius. Tai kiekvieno iš mūsų pinigai, todėl turėtų būti tvarkomi principu „kur noriu, ten juos dedu“.

Tačiau sistemos reformatoriai sugalvojo mechanizmą, kaip dirbtinai priversti tave kaupti pensijai: tai ir priverstinai pririšti jaunus žmones prie kokio nors privataus pensijų fondo, ir mokėti valstybės subsidiją besidraudžiantiems – tiems, kas mokės 3 proc. nuo uždirbtos algos, 1,5 procento nuo vidutinės algos pridės valstybė. Tačiau bėda ta, kad 1,5 proc. valstybės priedas iš esmės yra tik skatinimo priemonė, o ne tvirtas teisinis įsipareigojimas. Tai reiškia, kad pasikeitus politinei valiai ar esant ekonominiams sunkumams, matyt, jos bus galima ir atsisakyti, kaip ir bet kurios egzistuojančios lengvatos. Taigi kaupimas 3+1,5 gali virsti 3+0. Priminsiu, kad jaunas žmogus apsispręsdamas dėl kaupimo turės atspėti, kokia gali būti politikų valią kokiems 50 metų į priekį… Taigi, kokį variantą skaičiuoja SODROS skaičiuoklė – 3+1,5 ar 3+0?

Toliau dar įdomiau. Atėjus pensijos mokėjimo laikui, sukaupusiems reikiamą įmokų kiekį, reikės pasirinkti anuiteto rūšį t.y. kokiu būdu sukaupti pinigai bus jiems išmokėti, nes apsidraudęs iš karto jų visų negaus.

Įstatyme numatyti du būdai. Vienas, kai, remiantis prognozuojama gyvenimo trukme išėjus į pensiją (maždaug 20 metų), paskaičiuojama sukauptų pinigų suma, tenkanti kiekvienam pensijos mokėjimo mėnesiui, ir mokama iki gyvenimo pabaigos. Gyveni ilgiau nei 20 metų – išloši, mažiau – praloši, nes toks mokėjimo būdas nenumato likusių neišmokėtų pinigų paveldėjimo. Kitas būdas numato galimą dalies įmokų paveldėjimą. Didžioji dalis (nežinia kokia konkreti) sukauptų pinigų bus paskirta periodinėms mėnesinėms išmokoms, mažesnioji dalis paskirta Jūsų anuitetui, kuris Jums bus mokamas sulaukus 85 m. ir mokamas iki gyvenimo pabaigos. Paveldimos bus mėnesinės išmokos, kurios mokamos iki 85 metų.

Nesigilinsiu daugiau į šią komplikuotą sistemą. Atkreipsiu dėmesį į dvi problemas. Pirma – įstatymas nenumato sukauptos pensijų pinigų sumos privalomo indeksavimo, o tai reiškia, kad sukauptos pensijos savo perkamąja verte metai iš metų galės mažėti. Antra – iki šiol, nei įstatyme, nei kitur nėra numatyti jokie konkretūs skaičiai, kiek kainuos anuitetų administravimas, kuri sukauptų pinigų dalis bus skirta periodinėms išmokoms, jeigu pasirinksite paveldimo anuiteto kelią, kiek laiko bus mokamos išmokos Jums sukakus 85 m. ir t.t.

Ar Jūs savo valia drausdamiesi ir nežinodami konkrečių skaičių sutiktumėte pasirašyti sutartį su draudimo bendrovę? Tai kokius skaičius prognozuodama mūsų pensijas naudoja SODROS skaičiuoklė? Kokia skaičiuoklės prasmė?

 

Kitos aktualijos

2019.06.20

Siūloma atsisakyti vardinių rinkėjo kortelių ir beprasmės rinkimų komisijų darbo funkcijos

Siūloma atsisakyti vardinių rinkėjo kortelių ir beprasmės rinkimų komisijų darbo funkcijos
Skaityti daugiau
2019.06.20

nga Vyšniauskienė. Ar tikrai džiugina puikios karštos lietuviškos vasaros?

nga Vyšniauskienė. Ar tikrai džiugina puikios karštos lietuviškos vasaros?
Skaityti daugiau
daugiau aktualijų
© 2019 Visos teisės saugomos.
AD FINGERS INTERACTIVE AGENCY

DABAR PATS GERIAUSIAS METAS PRISIJUNGTI PRIE MŪSŲ

Kviečiame tapti Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų nariu. Tai padaryti – visiškai nesudėtinga, tiesiog užpildykite šią anketą ir mes su jumis susisieksime bei pakviesime į pirmą susitikimą.Registracija atlikta sėkmingai

Uždaryti