R. Morkūnaitė-Mikulėnienė
2018.08.14

Siūloma įtraukti moksleivių intelektinės nuosavybės pasiekimus į universitetų konkursų skaičiuokles

Siūloma įtraukti moksleivių intelektinės nuosavybės pasiekimus į universitetų konkursų skaičiuokles.

Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos seniūno pavaduotoja Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė kreipėsi į švietimo ir mokslo ministrę Jurgitą Petrauskienę dėl geriausiųjų vidurinį ugdymą baigusiųjų eilės sudarymo sąrašo pakeitimo.

Parlamentarė kreipiasi į ministrę prašydama papildyti dabar galiojantį švietimo ir mokslo ministro 2018 m. vasario 8 d. įsakymą Nr. V-121 „Dėl geriausiai vidurinio ugdymo programą baigusiųjų eilės sudarymo tvarkos aprašo patvirtinimo“, įtraukiant moksleivių intelektinės nuosavybės pasiekimus, kad jie būtų vertinami jau 2019 m. stojimų metu.

„Manau, kad siūlomas dabar galiojančio švietimo ir mokslo ministro įsakymo papildymas gali padėti išspręsti nesudėtingą, bet nepelnytai nuošalyje likusį klausimą, nes intelektinės nuosavybės apdovanojimai, tikriausiai, nėra mažiau verti už pasiekimus olimpiadose, už kuriuos yra skiriami papildomi balai stojant į aukštąsias mokyklas. Tikėtina, kad svarbių intelektinės nuosavybės pasiekimų įvertinimas Lietuvoje taptų paskata jų autoriams aktyviau kurti“, – teigė parlamentarė.

Seimo narė kreipimesi prašo įtraukti intelektinės nuosavybės pasiekimus (Lietuvos ir tarptautinių organizacijų pripažįstami moksliniai atradimai, patentai) į švietimo ir mokslo ministro įsakymą ,,Dėl geriausiai vidurinio ugdymo programą baigusiųjų eilės sudarymo tvarkos aprašo“, prie geriausiųjų mokinių eilės sudarymo kriterijų bei įtraukti intelektinės nuosavybės pasiekimus į Lietuvos Aukštųjų Mokyklų Asociacijos Bendrajam Priėmimui Organizuoti (LAMA BPO) konkursinių balų skaičiuoklę.

Seimo narės kreipimąsi į ŠMM ministrę paskatino buvusios Lietuvos sveikatos mokslų universiteto gimnazijos moksleivės Gabijos Imbrasaitės atvejis, kuri vystė tyrimus „Bioplastiko su mėlynuoju pelėsiniu grybu Penicillium roqueforti poveikis kriaušių nokimui ir išsaugojimui“ ir ES Jaunųjų mokslininkų konkurse laimėjo II-ąją vietą. Valstybinio patentų biuro komisija, bendradarbiaujant su Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra bei Lietuvos patentinių patikėtinių asociacija darbą pripažino geriausiu konkursiniu darbu Pasaulinės intelektinės nuosavybės organizacijos specialiajam apdovanojimui. Lietuvos Respublikos Prezidentė 2017 m. G. Imbrasaitei įteikė specialųjį Pasaulinės intelektinės nuosavybės organizacijos (liet. PINO, angl. „WIPO Schoolchildren‘s Trophy“) prizą ir pažymėjimą. Kaip skelbiama Valstybinio patentų biuro tinklapyje, toks apdovanojimas gautas pirmą kartą Lietuvoje. Kadangi šis apdovanojimas yra pirmasis ir vienintelis šalyje, jis nėra įtrauktas į LAMA BPO konkursinių balų skaičiuoklę, todėl stojant į universitetą jaunajai atradėjai už šiuos pasiekimus nebuvo pridėta papildomų balų.

Kitos aktualijos

I. Šimonytė
2024.04.23

I.Šimonytė: Panevėžys gali tapti kūrybinių industrijų sostine

I.Šimonytė: Panevėžys gali tapti kūrybinių industrijų sostine
Skaityti daugiau
I. Šimonytė
2024.04.17

Ingridos Šimonytės Prezidento rinkimų programa

Ingridos Šimonytės Prezidento rinkimų programa
Skaityti daugiau
Daugiau aktualijų