2016.05.11

Siūloma panaikinti landa korupcijai tapusius vidaus sandorius

Dešimt Seimo narių šiandien užregistravo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narės Agnės Bilotaitės inicijuotą pasiūlymą šiuo metu Seime svarstomam Viešųjų pirkimų įstatymui. Siūlymu siekiama iš viešųjų pirkimų įstatymo panaikinti vidaus sandorių išimtį, paliktą Vyriausybės parengtame projekte.

Dešimt Seimo narių šiandien užregistravo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narės Agnės Bilotaitės inicijuotą pasiūlymą šiuo metu Seime svarstomam Viešųjų pirkimų įstatymui. Siūlymu siekiama iš viešųjų pirkimų įstatymo panaikinti vidaus sandorių išimtį, paliktą Vyriausybės parengtame projekte.

Vidaus sandoriai yra viešųjų pirkimų įstatymo išimtis, kai perkančioji organizacija sudaro sutartį su atskiro juridinio asmens statusą turinčia jos kontroliuojama savo pačios tarnyba ar padaliniu. Tokioms sutartims netaikomi viešiesiems pirkimams galiojantys reikalavimai.

„Vidaus sandoriai nuo pat jų įteisinimo Lietuvoje buvo nuolatinių diskusijų dėl jų tikslingumo objektas. Specialiųjų tyrimų tarnyba, Konkurencijos taryba, Viešųjų pirkimų tarnyba ir kitos su viešųjų pirkimų efektyvumo ir skaidrumo klausimais dirbančios institucijos yra išsakiusios argumentuotą nuomonę, jog tikslinga vidaus sandorių atsisakyti apskritai, nes neįmanoma užtikrinti jų skaidrumo“, – teigė pasiūlymo iniciatorė Agnė Bilotaitė.

Pasiūlymas argumentuojamas tuo, jog vidaus sandorių išimtis yra iš esmės nesuderinama su laisvos konkurencijos užtikrinimo siekiu. Konstitucinis Teismas yra išaiškinęs, kad sąžiningos konkurencijos apsauga yra pagrindinis būdas užtikrinti asmens ir visuomenės interesų darną, reguliuojant ūkinę veiklą. Įstatymų leidėjas yra įpareigotas sudaryti sąlygas užtikrinti sąžiningos konkurencijos laisvę ir numatyti priemones, ir būdus jai apsaugoti. Vyriausybės pateiktas projektas numato galimybę sudaryti vidaus sandorius, tačiau nenumato atsakingo subjekto ir kriterijų, kuriais remdamasis jis galėtų įvertinti, ar konkretus vidaus sandoris nepažeidžia viešojo administravimo subjekto pareigos užtikrinti sąžiningos konkurencijos laisvę. Iš esmės neišvengiama situacija, kai perkančioji organizacija pati subjektyviai spręs, ar vidaus sandoriai nepažeidžia pareigos užtikrinti sąžiningos konkurencijos laisvę.

Konkurencijos tarnyba negali parengti objektyvių kriterijų šiam klausimui įvertinti, nes jau yra pareiškusi nuomonę, kad pats vidaus sandorių egzistavimas užkerta kelia konkurencijai susiformuoti ir negali būti pateisintas faktiniu rinkos konkurencijos konkrečioje srityje nebuvimu.

Vidaus sandoriai – nuo pat jų įteisinimo 2010 metais auganti problema. Jei 2012 m. sandorių skaičius buvo 131 ir vertė siekė 278 mln. litų, tai 2013 m. jų jau buvo 206, o bendra vertė 641 mln. litų.

 

Kitos aktualijos

2018.11.17

KUR R. Karbauskio ir S. Skvernelio žadėtoji DARNA?

Jurgio Razmos kalba TS-LKD partijos Tarybos posėdyje
Skaityti daugiau
2018.11.17

Siūlome mokesčių reformos moratoriumą – tai padėtų išspręsti kitų metų biudžeto problemas

Šiandien vykstančiame Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) Tarybos posėdyje buvo patvirtinta partijos remiama kandidatė į Lietuvos Respublikos Prezidentus Ingrida Šimonytė. G. Landsbergis pristatė ir naujus visos Lietuvos laukiančius iššūkius. Tai 2019 m. biudžetas, dėl kurio partijos Taryba šiandien priims Rezoliuciją.
Skaityti daugiau
daugiau aktualijų
© 2018 Visos teisės saugomos.
AD FINGERS INTERACTIVE AGENCY